LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Një diplomate gjermane vjen në Tiranë/ Kush është ambasadorja e re e BE-së

8 Qershor 2022, 17:00, Politikë CNA
Një diplomate gjermane vjen në Tiranë/ Kush është
Christiane Hohmann

Christiane Hohmann, do të jetë kryetarja e re e delegacionit të BE-së në Tiranë.

Diplomatja gjermane është emëruar në këtë detyrë nga përfaqësuesi i lartë i Politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrel.

Hohmann aktualisht është ambasadore e Gjermanisë në Estoni, ndërsa më parë ka qenë edhe ambasadore e Gjermanisë në Bonje dhe Hercegovinë.

Diplomatja zëvendëson në Shqipëri italianin Luigi Soreca, i cili mbante këtë post që prej shtatorit të vitit 2018. Soreca ka marrë një detyrë të re në Shërbimin Europian të Veprimit të Jashtëm./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga