LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Marrëveshjet e firmosura në Berlin/ PD: Akte me rëndësi që prekin direkt lirinë e qytetarëve

4 Nëntor 2022, 18:25, Politikë CNA
Marrëveshjet e firmosura në Berlin/ PD: Akte me rëndësi
Kryetari i PD-së, Sali Berisha

Partia Demokratike ka dalë me një deklaratë zyrtare për marrëveshjet e firmosura në Berlin, në kuadër të Procesit të Berlinit.

PD përshëndet Samitin e djeshëm të Berlinit dhe marrëveshjet, të cilat thekson se janë akte me rëndësi që prekin direkt lirinë e qytetarëve, bashkëpunimin midis shteteve dhe popujve të rajonit dhe përbëjnë një arritje thelbësore për qytetarët dhe anëtarët e pakicave kombëtare.

PD thekson se këto arritje arkivojnë përfundimisht në të shkuarën projektin përçarës antishqiptar Serbo-Rus të “Ballkanit të Hapur” apo aleancës trilaterale Beograd - Tiranë – Shkup.

“Vetëm një Ballkan i shteteve të barabarta është një gadishull që shikon dhe ecën drejt së ardhmes!

Partia Demokratike përshëndet Samitin e djeshëm të Berlinit dhe rezultatet e tij.

Me marrëveshjet e firmosura për lëvizjen e lirë me letërnjoftime, njohjen e diplomave dhe njohjen e kualifikimeve për disa profesione Ballkani është bërë më i lirë, më i barabartë dhe më i drejtë.

Vetëm një Ballkan i shteteve të barabarta është një rajon që ecën drejt Bashkimit Europian drejt së ardhmes.

Në këtë kontekst, marrëveshjet e djeshme për lëvizjen e lirë me letërnjoftime, njohjen e diplomave si dhe kualifikimeve shkencore, janë akte me rëndësi që prekin direkt liritë e qytetarëve, bashkëpunimin midis shteteve dhe popujve të rajonit dhe përbëjnë një arritje thelbësore për qytetarët dhe anëtarët e pakicave kombëtare.

Këto arritje të procesit gjithëpërfshirës të Berlinit, arkivojnë përfundimisht në të shkuarën, projektin përçarës antishqiptar Serbo-Rus të “Ballkanit të Hapur” apo aleancës trilaterale Beograd - Tiranë - Shkup të serbomadhit Vuçiç të mbështetur fuqimisht nga rusët dhe multimiliarderi George Soros.

Partia Demokratike përshëndet rezultatin dhe suksesin e këtij Samiti dhe deklaron se mbetet e vendosur të mbështesë plotësisht procesin e Berlinit”, thuhet në deklaratë./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga