LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ikja e të rinjve/ Rama "kërcënon" me ndërprerjen e finacimeve për bursat jashtë vendit

4 Nëntor 2022, 12:56, Politikë CNA

Ikja e të rinjve/ Rama "kërcënon" me ndërprerjen e

Kryeministri Edi Rama, në një takim me të rinjtë në Tropojë, ka apeluar që të mos largohen.

Sipas tij, Tropoja dhe e gjithë Shqipëria po lulëzon dhe shumë shpejt ata që kanë ikur do të kthehen.

Ai ka folur edhe për të rinjtë që kanë marrë bursa për të studiuar jashtë dhe nuk janë kthyer më. Ai ka thënë se po shikohet plani për të ndëprerë financimin e shkollës nga shteti, me qëllim parandalimin e ikjes së të rinjve.

 “Rekrutimi i infermierëve bëhet përmes portalit, prej vitesh nuk marrin infermierë t’i çojmë në punë. Kjo bëhej përpara, me parti me ryfshfet, nuk ndodh më. Ka plot vajza e djem që mbarojnë për infermieri dhe ikin në Gjermani, ne nuk kemi akoma mungesë.

Ne po e studiojmë dhe me shumë gjasë do të ndodhë dhe ne e kemi lidhur edhe me nivelet e bursave. Nxënësit ia kanë marrë lekët shtetit dhe nuk janë kthyer”, ka thënë Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga