LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Propozimi i Alibeajt për kandidat të përbashkët/ Përgjigjet Berisha

4 Nëntor 2022, 12:36, Politikë CNA

Propozimi i Alibeajt për kandidat të përbashkët/

Kryetari i PD-së, Sali Berisha, i është përgjigjur sot propozimit të Enkelejd Alibeajt për daljen me një kandidat të përbashkët.

Kushti i vendosur nga Alibeaj ishte një që të bëjnë 50% garë në primare dhe 50% sondazhe për të preferuarin e demokratëve.

Berisha ka thënë se nuk ka kundërshtim për të bërë sondazhe, por ato kushtojnë.

Sipas tij, duhen 800 mijë deri në 1 milion euro që Partia Demokratike nuk i ka.

“Unë nuk kam asnjë kundërshtim për sondazhet, që të jem i hapur. Por sondazhet nuk mund të zëvendësojnë votimet. Se nuk shpenzoheshin miliarda euro në botë për zgjedhje, por bëheshin sondazhe. Por të marrësh përsipër të sondosh për kandidatët në mbarë vendin, duhet të bësh 800 deri në 1 milionë euro. Por nuk i kemi.

Unë do të mirëprisja kërkesën hajde si të bëjmë votën më të mirë, më transparente. Por nuk mund të zëvendësojmë poll-et (sondazhet) me votën. Poll-et dixhitale, nëse bëhen me teknika të sakta, provohen si më të sakta. Por në asnjë rrethanë, as sondazhet dixhitale dhe as konvencionale, nuk zëvendësojnë votën”, u shpreh Berisha./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga