LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Grupi Alibeaj” me kandidatë të ndarë, i shërben Ramës/ Biberaj, “shuplakë” Bashës

4 Nëntor 2022, 14:21, Politikë CNA

“Grupi Alibeaj” me kandidatë të ndarë, i

Anëtari i Këshillit Kombëtar, Aleksandër Bibera, ka komentuar zhvillimet dhe situatën në Partinë e Demokratike.

Ai është shprehur kritik, ndaj grupit Alibeaj, duke thënë se me përçarje po i shërbejnë kryeministrit Edi Rama dhe Erion Veliajt.

“Logjika do të jetë se nëse mendojnë se do të dalin me kandidatët e tyre në zgjedhjet e 14 majit, i shërbejnë Edi Ramës, Erion Veliajt apo Vangjush Dakos në Durrës dhe atyre që janë në pushtet.

Mund të ketë hapësira për bashkëpunim. Për Tiranën që të tre kandidatët janë të dashur për qytetarët e Tiranës, të pëlqyer, nuk mund të thotë janë të këtij apo atij.

Këlliçi dhe Bogdani kanë punuar si me Berishën, por më shumë kanë punuar me Bashën. Doktori është prurje e re nga një familje e djathtë që ka profil më shumë profesional sesa politik.

Secili prej këtyre të dalë nuk ka arsye që grupi Alibeaj të mos e mbështesë, përfshirë dhe Lulzim Bashën.

Kur mbarojmë primaret dhe kemi kandidatët, këta kandidat do ulen me gjithë faktorët politik të PD dhe ka mundësi kompromisi se do ketë dy tre nënkryetarë, këshillin bashkiak, në një farë mënyre do të jetë kryeministri i atij qyteti”,ka thënë Biberaj, më një lidhje me 'MCN Live'.

Sipas tij primaret do të mbarojnë para vitit të ri dhe se do ketë kohë për kompromise, pasi Enkelejd Aliebaj nuk ka bazë partie.

 “Kandidimi është me vetëshpallje nuk do mbledhësh firma. X mund të ketë më shumë afrimitet me Bashën, por në fund do të fitojë ai që do të marrë votat e bazës.

Nuk ka rëndësi se nga vjen kandidati, nëse është më afër me Bashën apo Berishën. Nëse do e shpallte zonja Tabaku nuk do kishte asnjë paragjykim.

Po të ishte në listë me të tjerët, do të ishte kandidatja që do merrte më shumë vota. Ne një parti politike jemi. Ndarja që është sipër, nuk është poshtë në bazë.

Është një moment që duhet të bashkohemi të gjithë. Duhet të bashkohen dhe të tejkalojnë ndonjë inat personal. Ata i ka promovuar të gjithë Berisha”, është shprehur më tej ai.

Sipas Biberajt, Lulzim Basha është i mbaruar politikisht dhe nuk ka kompresor ta fryjë, nëse Alibeaj del me kandidat të pavarur do marrë një përgjegjësi të madhe./CNA.al

Lajmet e fundit nga