LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shfaqi urrejtje ndaj hebrenjve, por jo vetëm.../ Elon Musk "zhduk" Kanye West nga "Twitter"

2 Dhjetor 2022, 16:33, Lifestyle CNA

Shfaqi urrejtje ndaj hebrenjve, por jo vetëm.../ Elon Musk

Kanye West është pezulluar nga "Twitter" dhe është akuzuar për "nxitje të dhunës" për shkak të postimeve fyese në "Twitter" - vetëm dy muaj pas ndalimit të tij të fundit.


Reperi amerikan, i cili tani quhet Ye, postoi një seri postimesh të çrregullta në Twitter - njëra prej të cilave dukej se tregonte një simbol që kombinonte një svastikë dhe një yll hebre.
Shefit të ri të "Twitter", Elon Musk iu kërkua nga një përdorues që të "rregullonte Kanye".


West kishte "shkelur rregullin tonë kundër nxitjes së dhunës", shkroi Musk në "Twitter".

"Llogaria do të pezullohet," shkroi Musk në një postim në "Twitter".


Gjithashtu të enjten, gjatë një interviste me teoricienin e konspiracionit amerikan Alex Jones dhe me fytyrën e mbuluar me maskë, West lavdëroi udhëheqësin nazist Adolf Hitler dhe u përfol për mëkatin, pornografinë dhe djallin.

Kreu i Trustit Arsimor të Holokaustit në Mbretërinë e Bashkuar i përshkroi komentet e West si "të neveritshme dhe të neveritshme".


"Këto komente të përziera me profilin e tij të lartë dhe ndjekjen e madhe kanë pasoja të rrezikshme," tha shefi ekzekutiv Karen Pollock.


Në muajt e fundit West ka shkaktuar polemika me një sërë komentesh antisemite dhe raciste - duke çuar në ndërprerjen e lidhjeve me reperin nga gjiganti i veshjeve Adidas.

West fillimisht u mbyll nga llogaritë e tij në "Twitter" dhe "Instagram" pas postimit të mesazheve antisemitike në tetor. Të dyja platformat hoqën postimet e West - që akuzonin reperin Diddy se kontrollohej nga njerëzit hebrenj - duke thënë se ylli kishte shkelur politikat për gjuhën e urrejtjes.


Këto postime erdhën si përgjigje ndaj një reagimi ndaj shfaqjes së tij në Javën e Modës në Paris, ku ai kishte veshur një bluzë me sloganin "Jeta e bardhë ka rëndësi".

Lidhja Anti-Shpifje në SHBA e quajti frazën e tij "gjuhë urrejtjeje" dhe ia atribuoi atë supremacistëve të bardhë, të cilët filluan ta përdorin atë në vitin 2015 në përgjigje të lëvizjes "Jetët e zezakëve kanë rëndësi"./CNA.al

Lajmet e fundit nga