LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkencëtarët zbulojnë bimën mishngrënëse në Indi

7 Korrik 2022, 14:37, Kuriozitete CNA

Shkencëtarët zbulojnë bimën mishngrënëse në

Një zbulim i radhës në lidhje me bimët ka shokuar shkencëtarët. Në Indi shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishëngrënëse që i ka rrënjët nën tokë dhe falë këtyrë rrënjeve ajo arrin të kapë "gjahun".

Kjo bimë ushqehet me krimba, larva dhe brumbuj. Kjo specie i ka rrënjët e saj aq të mëdha saqë arrin të kapë dhe minjtë.

Bima, e cila quhet Nepenthes pudica, formon filiza të specializuar nëntokësorë me gjethe të vogla, të bardha, pa klorofil, ndërsa shapat janë shumë më të mëdha se gjethet dhe kanë një ngjyrë të kuqerremtë.

Vetëm tri grupe të tjera të bimëve mishngrënëse janë të njohura për të kapur prenë nëntokësore, por të gjitha përdorin mekanizma të ndryshëm të kurthit dhe ndryshe nga Nepenthes pudica, mund të kapin vetëm organizma të vegjël./ CNA.al

Shkencëtarët zbulojnë bimën mishngrënëse në

Lajmet e fundit nga