LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E rrallë/ Foshnja lind me dhëmbë

6 Korrik 2022, 21:52, Kuriozitete CNA
E rrallë/ Foshnja lind me dhëmbë
Spitali dhe foshnja

Një foshnje ka lindur me dhëmbë në Spitalin e Përgjithshëm të Qarkut Pozhega të Kroacisë.

Foshnja e gjinisë mashkull ka lindur me një dhëmb, në nofullën e poshtme, në anën e majtë.

Edhe pse kjo nuk është risi dhe dihen shumë raste të njëjta apo të ngjashme, pa dyshim që është e rrallë dhe mundësia që kjo të ndodhë është e barabartë me 1 në 2000 lindje.

Kjo ngjarje është regjistruar rreth dy muaj më parë, por është bërë publik vetëm tani, ndërsa nëna e foshnjes ka kërkuar që identiteti i tyre të mbetet anonim.

Dhëmbët me të cilët lind foshnja quhen dhëmbë natal dhe hiqen vetëm nëse paraqesin vështirësi gjatë ushqyerjes ose rrezikojnë të bien, pasi mund të shkaktojë mbytje të bebes./ B.A. – CNA.al

E rrallë/ Foshnja lind me dhëmbë
Foshnja

Lajmet e fundit nga