LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Planet ambicioze të shkencëtarëve japonezë/ Çfarë po planifikojnë të ndërtojnë në Hënë

12 Korrik 2022, 21:54, Kuriozitete CNA
Planet ambicioze të shkencëtarëve japonezë/
Foto ilustruese

Shkencëtarët japonezë kanë zbuluar planet për të ndërtuar një objekt 1300 metra në Hënë. Quhet "The Glass" dhe do të rrotullohet çdo 20 sekonda për të arritur 'gravitetin normal'. Qëllimi është të krijohen 'objekte jetese të gravitetit artificial' që imitojnë kushtet në Tokë.

Një përshkrim i idesë u zbulua në një konferencë shtypi që përfshin studiues të Universitetit të Kiotos dhe Kajima Corporation, një firmë ndërtimi me bazë në Tokio.

Ekzistojnë gjithashtu plane të mëtejshme për të inkorporuar pyje dhe brigje ujore për të imituar biodiversitetin e Tokës, së bashku me një sistem transporti të quajtur "Sistemi i gjurmëve hapësinore gjashtëkëndore".

Ky tren hapësinor ndërplanetar, siç e quajtën studiuesit, do të gjeneronte gravitetin e tij ndërsa udhëtonte midis Tokës, Hënës dhe Marsit. Studiuesit gjithashtu kanë një ambicie afatgjatë për idenë e tyre, me shpresën për të ngritur dy objekte të veçanta të quajtura 'Xhami Hënor' për hënën dhe 'Glass Mars' për Marsin.

Me një bum të pritur në turizmin hapësinor, ndërsa kompani si Virgin Galactic dhe Blue Origin avancojnë aftësitë e tyre të nisjes për të derguar njerëzit në orbitë, studiuesit thanë se donin të dilnin me një ide që do të 'ulte ndikimin në shëndetin e njerëzve që jetojnë në hënë ose Mars që mund të shkaktohet nga graviteti i ulët'./ CNA.al

Lajmet e fundit nga