LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nuk do ta besoni/ Ja çfarë bën kjo parukiere me flokët e klienteve

12 Korrik 2022, 12:29, Kuriozitete CNA
Nuk do ta besoni/ Ja çfarë bën kjo parukiere me flokët e
Foto ilustruese

Zakonisht, kur presim flokët kemi parë parukieret t’i mbledhin me fshesë e t’i hedhin në kosh. Por një parukiere në Britani ka gjetur një mënyrë të re për të ripërdorur flokët e prerë të klienteve të saj.

Ajo i mbledh të gjithë fijet e flokëve dhe krijon tapete për derdhjet e naftës. Këto tapete kanë veçori që përthithin naftën 10 herë më shumë se pesha e tyre.

“I shihja gjithnjë flokët dhe mendoja pse i hedhim në kosh? Është një material që mund ta përdorim për diçka. Kur punoja në Kanada, kuptova se i riciklonin flokët dhe bënin këta tapete për derdhjet e naftës. Mund të shihet që aty ka dhe flokë të kuq apo lejla”, është shprehur Adele.

Megjithatë, jo çdo lloj floku është i përdorshëm. Adele shpjegon se kur flokët janë shumë të dëmtuar nga kimikatet dhe nuk përthithin asgjë, nuk mund të përdoren për tapetet./ CNA.al

Lajmet e fundit nga