LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kriza për shkak të luftës/ Mungesë të patateve të skuqura në restorantet ruse

11 Korrik 2022, 10:40, Kuriozitete CNA
Kriza për shkak të luftës/ Mungesë të patateve të
Patate të skuqura

Pas pushtimit të Rusisë në Ukrainë, Mc Donald’s u tërhoq nga Rusia në shenjë proteste dhe u zëvëndësua nga restorantet Vkusno dhe Tochka.

Por këto restorante kanë vendosur të ndalojnë përkohësisht shërbimin e patateve të skuqura. Kjo krizë vjen si rrjedhojë e prodhimit të dobët që shteti rus shënoi në vitin 2021 për patatet.

Përveç kësaj, importet nga tregjet e jashtme për kompaninë ruse janë të pamundura për arsye se Rusia është nën sanskione të gjera perëndimore, të cilat po ndërpresin zinxhirët e furnizimit dhe po rrisin papunësinë.

Si rrjedhojë, ekonomia ruse pritet të tkurret në 10% deri në fund të vitit 2022./ Përshtatur nga CNA.al

Lajmet e fundit nga