LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

9 fakte rreth trupit të njeriut që do të ndryshojnë perceptimin për veten tuaj

16 Korrik 2022, 09:32, Kuriozitete CNA
9 fakte rreth trupit të njeriut që do të ndryshojnë
Foto ilustruese

Natyra i ka krijuar trupat tanë në mënyrë perfekte dhe shkencëtarët çdo herë hulumtojnë për të zbuluar më shumë fakte rreth tij.

Për shembull, shumica prej nesh mund ta mbajmë frymën nën ujë për 90 sekonda, pa stërvitje, megjithatë në vitin 2016, Aleix Segura Vendrell i Spanjës shënoi një kohë rekord prej 24 minutash. Ndërsa ai merrte frymë me oksigjen të pastër para zhytjes, shkencëtarët ende po përpiqen të kuptojnë se si ai ishte në gjendje ta bënte këtë.

Truri i njeriut ka sistemin e tij të kullimit.

Trupat tanë kanë një sistem shumë efikas të mbetjeve, me gjakun që bart gjithçka që duhet të derdhet në veshka, zorrë, etj. Por çfarë ndodh me trurin? Studiuesit skanuan trurin e njerëzve nën MRI dhe panë se gjatë gjumit jo-REM, pjesa më e thellë e ciklit të gjumit, valët e lëngut cerebrospinal lajnë trurin dhe e çlirojnë atë nga toksinat.

Në një tjetër eksperiment, studiuesit skanuan gjithashtu trurin e 81 pacientëve me epilepsi, për të treguar strukturat limfatike që kalojnë nëpër tru që drejtojnë rrjedhën e produkteve të mbeturinave jashtë kafkës nëpërmjet nyjeve limfatike në qafë. Pra, truri ka një mekanizëm automatik dhe rifreskues.

Tingujt që nuk mund t'i dëgjoni mund t'ju bëjnë të ndiheni të sëmurë.

Tingujt me frekuencë të ulët janë ato që ne nuk mund t'i dëgjojmë (nën 20 Hz), por që ne ende mund t'i perceptojmë në një nivel. Burimet e zakonshme përfshijnë sistemet e motit, tërmetet, ortekët dhe madje edhe tingujt nga kafshë të ndryshme. Hetimet kanë zbuluar se ne jemi të ekspozuar ndaj shumë "infratingujve" siç quhet, dhe ekspozimi afatgjatë mund të na bëjë të sëmuremi. Simptomat përfshijnë lodhje, dhimbje koke, probleme me shikimin, marramendje, nervozizëm dhe probleme të vëmendjes gjithashtu.

Nuk kemi të gjithë të njëjtin numër muskujsh.

Njerëzit nuk kanë të njëjtin numër muskujsh dhe me këtë, ne nuk nënkuptojmë se sa të apasionuar janë, apo jo. Shumë njerëz kanë një muskul të parakrahut të quajtur palmaris longus, ndërsa shumë të tjerë jo. 13% u mungon një muskul i barkut i quajtur piramidalis. Vetëm 8% kanë një muskul shtesë të gjoksit të quajtur muskul sternalis.

Mëlçia e mashkullit mund të "feminizohet" kur dëmtohet.

Sipas hulumtimeve të reja befasuese, mëlçia në shumë meshkuj (njerëz dhe minj) mund të ndryshojë gjininë kur përballet me dëmtime. Ndërsa kjo tingëllon pak e çuditshme, në thelb, mëlçia mund të ndryshojë orën cirkadiane dhe të ndryshojë disa hormone për t'u mbrojtur më mirë kur përballet me një dietë të lartë në yndyrna. Natyra mbrojtëse e estrogjenit të hormonit femëror mendohet të jetë një faktor kyç në këtë proces.

Ajo që hamë mund të ndryshojë gjenet tona.

Hulumtimi i ri në shkencën e ushqimit, i njohur si nutrigenomics, po shqyrton se si ushqimi ndikon te ne në një nivel më të thellë gjenetik. Makronutrientët në ushqim, si karbohidratet, proteinat, yndyrnat, vitaminat dhe mineralet, shpërbëhen brenda trupit për të na siguruar energji.

Këto produkte të prishura nxisin më tej ndërprerjet gjenetike në gjenom, duke ndryshuar kështu ADN-në jo vetëm për ne, por edhe për brezat e ardhshëm.

Truri ka një çelës ndezës-fikës.

Ekziston një zonë e trurit e njohur si "claustrum" që mban një çelës ndezës-fikës, çelësi i ndërgjegjes njerëzore. Studiuesit eksperimentuan me një grua me epilepsi, ku stimuluan këtë zonë. Ajo ra në një gjendje katatonike dhe kur zona u stimulua përsëri, ajo u zgjua, me një mungesë në kujtesën e saj nga ajo kohë. Studiuesit po shqyrtojnë më tej këtë.

Merimangat që hanë sebum jetojnë në fytyrat tona.

Mund të tingëllojë dhe të duket rrëqethëse, por të gjithë ne kemi shumë marimanga të vogla që jetojnë në poret e lëkurës sonë të fytyrës, në çdo kohë të caktuar. Ato janë shumë të vogla për t'u parë me sy të lirë dhe quhen Demodex ose marimangat e qerpikëve. Kryesisht transparente, këto marimangat hanë sebum, por nuk mund të nxjerrin jashtë. Ato shpërthejnë në fund të ciklit të tyre jetësor dhe feçet mendohet se shkaktojnë një reaksion imunitar dhe rosacea.

Sytë blu janë më të rrallë tani, por një lazer mund të ndryshojë ngjyrën e syve.

Gjenet që vendosin ngjyrën e syve preferojnë çdo ngjyrë tjetër mbi blunë, kështu që sytë blu po bëhen më të rrallë nga dita në ditë. Por nëse doni të keni një ngjyrë blu dhe nuk mund të vini lente, tani ekziston një proces lazer 20 sekondash që do t'i kthejë sytë kafe në blu. Tani për tani, ajo vjen me rreziqe dhe është e pamiratuar mjekësisht, në shumicën e vendeve.

Ka një humbje kockore 1-2% te të moshuarit çdo vit.

Me kalimin e moshës, ne gjithashtu fillojmë të humbasim masën muskulore dhe kockore, veçanërisht pasi të kemi arritur të 50-at. Ka një  humbje kockore 1-2% te të moshuarit çdo vit, kështu që çdo dekadë bën një ndryshim të rëndësishëm në shëndetin tonë të kockave. Një mënyrë për të shmangur çdo thyerje, për shkak të kockave të dobësuara, është të arrini kuotën tuaj të kalciumit./A.E-CNA.al

 

Lajmet e fundit nga