LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kontrolle për drogë në Vaun e Dejës/ Sekuestrohen mbi 1 mijë bimë kanabisi

1 Qershor 2023, 16:05, Kronika CNA

Kontrolle për drogë në Vaun e Dejës/ Sekuestrohen mbi 1

1030 bimë narkotike cannabis sativa janë sekuestruar ditën e sotme në sajë të megaoperacionit policor të koduar “Alpe të pastra”.

Në operacionin e zhvilluar gjatë dy ditëve u angazhuan 90 forca policore dhe 6 dronë.

Në ditën e parë të kësaj faze, u asgjësuan 830 bimë narkotike cannabis sativa që u gjetën të kultivuara në fshatin Sumë, njësia adminstrative Pult.

Në ditën e dytë të kësaj faze, u asgjësuan edhe 200 bimë narkotike cannabis sativa të tjera, që u gjetën të kultivuara në territorin e fshatit Vjerdhë, Vau i Dejës.

Strukturat hetimore të DVP Shkodër dhe të komisariateve në varësi, në bashkëpunim me Prokurorinë, vijojnë veprimet për identifikimin dhe kapjen e autorit/ëve të kësaj veprimtarie kriminale.

Aktualisht megaoperacioni policor antikanabis “Alpe të pastra” po vijon.

Ndërkohë, Policia e Shkodrës apelon për të gjithë banorët e zonave malore të qarkut dhe për të gjithë fermerët që të mos përfshihen në veprimtarinë kriminale të kultivimit të bimëve narkotike, si dhe të denoncojnë në Komisariatin Dixhital apo në numrin pa pagesë 112, çdo indicie që mund të kenë për këtë veprimtari kriminale./ CNA.al

Lajmet e fundit nga