LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Apeli i GJKKO-së la në burg Fredi Belerin/ Reagon ashpër ministria e Jashtme e Greqisë

1 Qershor 2023, 15:41, Kronika CNA
Apeli i GJKKO-së la në burg Fredi Belerin/ Reagon ashpër
Fredi Beleri

Apeli i GJKKO-së la në burg kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, ndërsa për mikun e tij, Pandeli Kokaveshin vendosi masën detyrim paraqitje.

Për këtë vendim ka reaguar ashpër ministria e Jashtme e Greqisë, e cila deklaron se lënia në burg e Belerit është kundër dispozitave të shtetit.

Në deklaratë thuhet se Greqia po e trajton me prioritet këtë çështje dhe do të vazhdojë ta ngrejë me partnerët europianë.

Deklarata e plotë:

Refuzimi i sotëm i ankesës së kryetarit të zgjedhur të Himarës, Fredy Beleri, kundër vazhdimit të paraburgimit të tij, nuk rezulton të jetë në përputhje me dispozitat e shtetit ligjor, ndërkohë që nuk përbën trajtim të drejtë të një përfaqësuesi të zgjedhur të pushtetit vendor, pasi, siç del nga një njoftim i Prokurorisë së Posaçme të Shqipërisë, është i vetmi paraburgim në gjithsej 31 ankesa për krime elektorale.

Ai gjithashtu ngre pikëpyetje për ekzistencën e përshtatshmërisë politike për mbajtjen e paraburgimit, pasi ngre pengesa thelbësore që F. Beleri të marrë detyrën e tij si kryetar bashkie.

Paraburgimi në vazhdim i F. Belerit ka qenë objekti i bisedës së sotme mes ministrit të Jashtëm Vasilis Kaskareli dhe homologes së tij shqiptare Olta Xhaçka në Oslo, në margjinat e takimit joformal ministror të ministrave të jashtëm të NATO-s.

Ministria e Punëve të Jashtme e mban çështjen shumë lart në prioritetet e saj dhe përtej dimensionit dypalësh të çështjes, do të vazhdojë të informojë dhe ndërgjegjësojë komunitetin ndërkombëtar dhe në veçanti partnerët europianë, pasi Shqipëria është vend kandidat për anëtarësimi në BE./ CNA.al

Lajmet e fundit nga