LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kapet me kokainë, ora dhe bizhuteri floriri/ Arrestohet shoferi i furgonit në Portin e Durrësit

3 Qershor 2023, 14:05, Kronika CNA

Kapet me kokainë, ora dhe bizhuteri floriri/ Arrestohet shoferi i furgonit

Policia e Durrësit ka arrestuar 41-vjeçarin me iniciale A.M, pasi në furgonin e tij u gjetën bizhuteri me vlerë, euro dhe kokainë.

41-vjeçari u arrestua nga policia në vijën e dytë të pikës doganore të portit të Durrësit teksa udhëtonte nga Italia për në Durrës, pasi kontrabandonte sende me vlerë.

Gjatë kontrollit të furgonit policia sekuestroi bizhuteri floriri (177 unaza, varëse, ora), 1900 euro dhe një sasi e vogël lëndë narkotike kokainë.

Njoftimi i Policisë:

Port Durrës/Goditet një tjetër rast i tentativës për kontrabandimin e sendeve me vlerë, në Shqipëri.

Finalizohet operacioni policor i koduar "Bizhutë", i zhvilluar nga  Policia Kufitare e Portit Durrës dhe Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, në bashkëpunim dhe me autoritetet doganore të Portit.

Operacioni, në vijim të operacioneve të njëpasnjëshme të zhvilluara nga Policia Kufitare dhe ajo e qarkut, për parandalimin dhe goditjen e tentativave për trafikim të armëve dhe të lëndëve narkotike, të futjes së shumave të mëdha të parave, pa i deklaruar, të naftës dhe të mallrave të tjera kontrabandë.

Sekuestrohet një sasi bizhuterish floriri (177 unaza, varëse, ora), 1900 euro dhe një sasi e vogël lëndë narkotike kokainë. Vihet në pranga drejtuesi i furgonit ku u gjetën bizhutë, eurot dhe doza me kokainë.

Policia Kufitare e Portit Durrës, në vijim të operacioneve të njëpasnjëhsme për goditjen e krimeve ndërkufitare, si rezultat i  intensifikimit të kontrolleve, analizës së riskut dhe inteligjencës policore, në bashkëpunim me Sektorin për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare të DVP Durrës dhe autoritetet doganore të Portit, organizoi dhe finalizoi operacionin policor të koduar “Bizhutë”.

Në kuadër të operacionit u kalua për kontroll të detajuar, në vijë të dytë, një automjet furgon që drejtohej nga shtetasi A. M., 41 vjeç, banues në Tiranë, që udhëtonte nga Italia për në Durrës.

Gjatë kontrollit të detajuar, shërbimet e Policisë gjetën të fshehura në furgon, 1900 euro dhe bizhuteri floriri, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale.

Në përfundim të veprimeve të para hetimore të kryera nga Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare të DVP Durrës, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit A. M. dhe materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Durrës, për veprime të mëtejshme.

 

Lajmet e fundit nga