LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Mos bini pre e thirrjeve për protestë”/ Policia e Kosovës bën njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

1 Qershor 2023, 09:37, Kosova & Bota CNA

“Mos bini pre e thirrjeve për protestë”/ Policia e

Policia e Kosovës u ka bërë thirrje qytetarëve që të mos bien pre e disa thirrjeve në rrjete sociale për të protestuar në veri të Kosovës.

Në njoftimin e policisë thuhet se pas vlerësimeve nga institucionet e sigurisë është vërtetuar se shumë nga këto profile janë të dyshimta dhe se postimet mund të jenë keqdashëse, në dëm të vetë qytetarëve dhe interesave të Republikës së Kosovës.

Policia u bën thirrje që të lënë institucionet e sigurisë, institucionet e Republikës së Kosovës të trajtojnë situatën me profesionalizëm.

Policia e Kosovës është në dijeni se, nëpër media të ndryshme sociale, nga persona dhe profile të ndryshme, janë duke qarkulluar postime me thirrje ndaj qytetarëve shqiptarë, për pjesëmarrje në gjoja protestë masovike, sot në ora 12:00, në Jug të Mitrovicës dhe me synim kinse për marshim në Veri të vendit.

Dëshirojmë të sqarojmë se, pas vlerësimeve nga institucionet e sigurisë është vërtetuar se shumë nga këto profile janë të dyshimta dhe se postimet mund të jenë qëllimkëqija, në dëm të vet qytetarëve dhe interesave të Republikës së Kosovës.

Prandaj, Policia e Kosovës fton qytetarët për qetësi dhe të mos bien pre e asnjë gjoja organizimi nga persona të panjohur, por të lënë institucionet e sigurisë, institucionet e Republikës së Kosovës të trajtojnë situatën me profesionalizëm.

Garantojmë qytetarët se institucionet e Kosovës në përgjithësi, e në veçanti Policia e Kosovës, janë plotësisht të aftë dhe të përkushtuar për të garantuar siguri, rend dhe qetësi për të gjithë qytetarët pa dallim.

Ne e vlerësojmë lartë bashkëpunimin dhe mbështetjen e qytetarëve të Republikës së Kosovës, në ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në vend”, thuhet në njoftimin e policisë së Kosovës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga