LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkatërrohet celula e pastrimit të parave/ 33 të arrestuar, mes tyre edhe shqiptarë

31 Maj 2023, 10:37, Kosova & Bota CNA

Shkatërrohet celula e pastrimit të parave/ 33 të arrestuar, mes

Autoritetet në Itali dhe Spanjë kanë arrestuar 33 të dyshuar në një aksion të koordinuar kundër një rrjeti kriminal global të pastrimit të parave. Autorët e dyshuar, të cilët janë me kombësi italiane, shqiptare, kolumbiane, marokene dhe siriane, kishin krijuar një rrjet ndërkombëtar kompanish për të pastruar paratë e pista.

Si një i ashtuquajtur "kontrollues i rrjetit të pastrimit të parave", rrjeti kriminal ofroi një shërbim profesional kriminal për të fshehur origjinën e të ardhurave të krijuara nga trafiku i paligjshëm i drogës nga Amerika e Jugut.

Me mbështetjen e Europol dhe Eurojust, specialistë të pastrimit të parave nga Guardia di Finanza italiane zbuluan një rrjet kompanish elektronike të vendosura në mbarë globin dhe sekuestruan 18.5 milionë euro asete.

Struktura kriminale përdorte kompani në vende të tilla si Kina, Turqia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndër të tjera. Kjo rrjetë komplekse kompanish lejoi që krimi i organizuar të maskonte natyrën, burimin, vendndodhjen, pronësinë, kontrollin, origjinën dhe/ose destinacionin e fondeve të përfituara në mënyrë të paligjshme dhe të shmangte zbulimin e tyre.

Pastrimi i parave i bazuar në tregti

Për të pastruar fitimet nga droga të krijuara në Evropë, kriminelët e arrestuar ofruan një shërbim të pastrimit të parave të bazuara në tregti të njohur si "Black Market Pesos Exchange". Ky proces zvogëlon rrezikun e humbjes së parave përmes konfiskimeve dhe lejon akses më të shpejtë tek fondet.

Prodhuesit e drogës do t'u jepnin drogë blerësve italianë si një formë kredie. Fitimet e krijuara nga shitja e barnave në Evropë u morën më pas nga ndërmjetësit, u futën në kompani dhe u përdorën për porositjen e mallrave të tilla si telefonat celularë nga Kina, për të dhënë vetëm një shembull.

Këto mallra u dërguan më pas në Shtetet e Bashkuara dhe u transportuan më tej në Kolumbi, ku u ofruan në treg. Me t'u shitur, kartelet si Grupo Armado Organizado morën paratë e gatshme dhe kështu pagesën e tyre të fshehtë për drogën që u jepeshin shitësve evropianë.

Përpjekjet e koordinuara të policisë ndërkombëtare

Bazuar në bashkëpunimin ndërkombëtar të zbatimit të ligjit midis Guardia di Finanza italiane dhe Policía Nacional spanjolle, të mbështetur nga Europol dhe Eurojust, modus operandi i rrjetit kriminal mund të zbardhet. Vetëm në Itali, 18.5 milionë euro mund të gjurmohen si para të pastruara për grupet e krimit të organizuar.

Në ditën e aksionit, Europol vendosi një specialist të pastrimit të parave me një zyrë të lëvizshme në qendrën e koordinimit të organizuar nga Eurojust. Europol e kishte mbështetur rastin që nga maji 2020, duke ofruar inteligjencë, ekspertizë dhe analiza operacionale, si dhe mbështetje financiare për takimet operative./ CNA.al

Lajmet e fundit nga