LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nivelet e rritjes së thatësirës/ Vendet e Evropës Jugore kërkojnë fonde nga BE-ja

31 Maj 2023, 09:10, Kosova & Bota CNA
Nivelet e rritjes së thatësirës/ Vendet e Evropës Jugore
Foto ilustruese

Mungesa e reshjeve çdo vit ka filluar të ketë një ndikim serioz në industrinë bujqësore në disa zona.

Shtetet anëtare jugore të BE-së po shqetësohen gjithnjë e më shumë nga thatësira në territoret e tyre, e cila po ndikon ndjeshëm në sektorin e bujqësisë.

Disa nga vendet më të prekura po kërkojnë mobilizimin e fondeve nga e ashtuquajtura rezervë bujqësore e bllokut, një paketë prej 450 milionë eurosh, e destinuar për të mbështetur fermerët në kohë të jashtëzakonshme.

“Këtë vit ne po shohim, në rastin e Spanjës, një rënie prej më shumë se 30% të reshjeve që nga fillimi i vitit hidrologjik”, tha ministri spanjoll i Bujqësisë, Luis Planas.

“Kjo ka pasoja direkte, nga pikëpamja e të ushqyerit të kafshëve në kullota, ka pasoja edhe nga pikëpamja e të korrave dimërore që nuk mund të kryheshin.

“Kjo ka pasoja edhe në kulturat pranverore, të cilat në disa raste nuk kanë mundur të mbillen dhe kanë pasoja edhe në ujitje, e cila ka rendiment më të ulët. Një raport, i paraqitur fillimisht nga Portugalia dhe gjithashtu në emër të Francës, Italisë dhe Spanjës paraqet një tablo shqetësuese për të ardhmen. Në fund të prillit, 21.6% e territorit të BE-së ishte në “situatë paralajmëruese”, me 3,2% në “situatë alarmi”.

Portugalia dhe Spanja po paguajnë tarifën më të lartë për mungesën e shiut, por vendet baltike dhe skandinave po përjetojnë gjithashtu tokën më të thatë se zakonisht.

Midis tetorit 2022 dhe prillit 2023, Spanja u përball me një mungesë reshjesh 24% nën mesataren, ndërsa në Francë 26 departamente nga 101 janë në rrezik të lartë të thatësirës deri në fund të verës së këtij viti.

Në Portugali, situata e thatësirës pati një ndikim negativ në aktivitetet bujqësore në më shumë se 40% të territorit të saj kontinent, si dhe në Itali, ku thatësira dhe përmbytjet kanë dëmtuar blegtorinë, vreshtat, drithërat, prodhimin e frutave dhe perimeve.

Reduktimi i niveleve të rrjedhës së lumenjve po bën gjithashtu që grykëderdhjet e kripës të ngrihen nga deti në deltën e Po në Italinë Veriore, duke i bërë ujërat të papërdorshëm për nevojat bujqësore./ CNA.al

Lajmet e fundit nga