LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lajçak: Zgjidhja e situatës në veri, politike, duhet të zbatohet marrëveshja

31 Maj 2023, 09:59, Kosova & Bota CNA
Lajçak: Zgjidhja e situatës në veri, politike, duhet të
Miroslav Lajçak

Ndërmjetësuesi i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, ka deklaruar se tensionet në veri të Kosovës janë të palogjikshme dhe të panevojshme.

Ai ka theksuar se zgjidhja e vetme për uljen e tensioneve është ajo politike.

”Kjo do të thotë se ne kemi një rrugë drejt normalizimit, kemi një program që trajton qartë të gjitha çështjet e hapura. Ne filluam ta zbatojmë atë dokument dhe pastaj erdhi kjo, e cila është krejtësisht e panevojshme, por fatkeqësisht krijon pengesa shumë serioze”, tha Lajçak.

Sipas mediave kosovare, ai vuri në dukje se duhet të punohet për normalizimin e situatës dhe për zbatimin e dokumentit.

"Nëse nuk do të kishim një dokument, do ta kuptoja që njerëzit besojnë se diçka e tillë do të ketë sukses. Por ne kemi një marrëveshje, e cila nuk ka qenë kurrë më parë, kështu që realisht duhet t’i kthehemi zbatimit të asaj marrëveshjeje dhe normalizimit”./ CNA.al

Lajmet e fundit nga