LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bëri biznes me dënimet/ GJKKO lë në “arrest shtëpie” gjyqtaren

24 Korrik 2022, 12:48, Kronika CNA
Bëri biznes me dënimet/ GJKKO lë në “arrest
GJKKO

Gjykata e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar ka lënë në “arrest shtëpie” gjyqtaren e Elbasanit, Zamira Vyshka, e cila bënte biznes me dënimet e individëve të ndryshëm.

Po ashtu, GJKKO ka lënë në qeli edhe avokatin Ilir Pashaj, duke mos e ndryshuar masa “arrest me burg” ndaj tij.

Masa nuk është ndryshuar as për të arrestuarin tjetër Xhulio Musaj, i cili do të vijojë të qëndrojë në burg.

Dy funksionarët e drejtësisë akuzohen për “Korrupsion pasiv i gjyqtarit, prokurorit dhe funksionarëve të tjerë të drejtësisë”, në bashkëpunim, parashikuar nga nenet 319 dhe 25 të Kodit Penal.

Sipas hetimeve, ka të bëjë për një rast të korrupsionit aktiv/pasiv në sistemin e drejtësisë, ku persona të interesuar/familjarë të një shtetasi të arrestuar në bashkëpunim me avokatin mbrojtës, i kanë ofruar gjyqtarit të çështjes një shumë monetare me qëllim favorizim në caktimin e masës së dënimit.

Bëhet fjalë për familjarë të Xhulio Musajt, i cili ishte arrestuar për plagosje, të cilët me anë të avokatit të tyre Ilir Pashaj i ofruan gjyqtares 2 milionë lekë të vjetra.

Por pas takimit me gjyqtaren, sipas SPAK, ajo ka kërkuar më shumë para./CNA.al

Lajmet e fundit nga