LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Po iknin në Angli/ Shpëtohen nga mbytja 48 emigrantë, shumica shqiptarë

23 Korrik 2022, 20:08, Kronika CNA
Po iknin në Angli/ Shpëtohen nga mbytja 48 emigrantë, shumica
Gomonia me refugjatë

Janë shpëtuar nga mbytja në Gjirin e Sommes në Francë, 48 emigrantë, shumica e të cilëve ishin shqiptarë. Ata ishin duke kaluar me një gomone 8 metra të gjatë në Pas de Calais me destinacion Anglinë.

Gjatë udhëtimit atyre u është dëmtuar motori i gomones dhe për pasojë kanë mbetur në mes të detit dhe për këtë është dashur ndërhyrja e rojeve bregdetare dhe skuadra e tyre të shpëtimit për të bërë të mundur nxjerrjen në det në emigrantëve.

Shumica prej tyre ishin meshkuj, ndërsa 5 ishin gra dhe 3 fëmijë, shkruan "France3"./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga