LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bënte thirrje për sulme terroriste/ Arrestohet Bledar Zeneli, pas dy vitesh hetime

2 Gusht 2022, 11:29, Kronika CNA

Bënte thirrje për sulme terroriste/ Arrestohet Bledar Zeneli, pas dy

Sot më date 02.08.2022 në orën 08:00, nga ana e policisë gjyqësore të Drejtorisë së Antiterrorit, u bë ekzekutimi i urdhrit të ndalimit të prokurorit të Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, për shtetasin Bledar Zeneli, si person i dyshuar për kryerjen e veprave penale: “Nxitjes thirrjes dhe propagandës për kryerjen e veprave me qëllime terroriste” dhe “Nxitjes së urrejtjes ose grindjeve “parashikuar nga nenet 232/a dhe 265 të Kodit Penal.

Ndalimi i këtij shtetasi u bë pas një hetimi intensiv dyvjeçar, te kryer me metoda speciale të hetimit nga Drejtoria e Antiterrorit nën drejtimin e Prokurorisë së Posaçme, ku dyshohej se nëpërmjet rrjeteve sociale dhe aplikacioneve te ndryshme “Facebook”, “Twitter”, “Telegram”, publikonte artikuj, materiale radikale, ekstremiste, propagandistike  dhe statuse, në mbështetje të shtetit Islamik dhe kundër koalicionit global antiterrorizëm./CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga