LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Stuhia përfshin qytetin grek, përmbytje masive, raportohet për një 1 viktimë

5 Shtator 2023, 10:59, Kosova & Bota CNA

Stuhia përfshin qytetin grek, përmbytje masive, raportohet për

Një burrë humbi jetën dhe qindra shtëpi dhe rrugë u përmbytën në qytetin port të Volos, në Greqinë qendrore, mëngjesin e së martës, pas 10 orësh stuhi në rajon.

Autoritetet vendase bëjnë me dije se pritet që stuhia të vazhdojnë edhe për 24 orë të tjera. 

Viktima ishte një blegtor, të cilit i ra sipër një mur që u shemb gjatë rrebeshit në rrethin e Agios Georgios, tha Shërbimi Zjarrfikës. Trupi i tij është nxjerrë nga rrënojat pas disa orësh nga 10 zjarrfikës.

Qindra shoferë u bllokuan në makinat e tyre në rrugët Lambraki, Dimitriados, Iasonos, Argonafton, Larisos dhe Athinon, rrugët kryesore që përshkojnë qytetin.

Përmbytje janë raportuar edhe në fshatrat Agria, Portaria, Tsangarada dhe Stagiates, ku furnizimi me energji elektrike ka qenë i paqëndrueshëm.Lajmet e fundit nga