LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skandali në Twitter/ Akuzuar për rrjedhjen e të dhënave të disidentëve në Arabinë Saudite

4 Shtator 2023, 16:51, Kosova & Bota CNA

Skandali në Twitter/ Akuzuar për rrjedhjen e të dhënave

X i Elon Musk (ish Twitter ) është në mes të një skandali për shkak të një rasti që vjen nga e kaluara dhe ka të bëjë me "ndihmën" e mundshme të kompanisë në Arabinë Saudite në shkeljet e të drejtave të njeriut.

Siç raporton Guardian , kompania akuzohet për zbulimin e të dhënave konfidenciale të përdoruesve me kërkesë të autoriteteve saudite në vitet 2013-2014 me një shkallë shumë më të lartë se sa për SHBA-në, Britaninë e Madhe apo Kanadanë.

Çështja lidhet me një padi të ngritur majin e kaluar kundër X nga Areej al-Sadhan, motra e një punonjësi saudit të ndihmës që u zhduk me forcë dhe më pas u dënua me 20 vjet burg. Ai fokusohet në ngjarjet rreth infiltrimit të kompanisë nga tre agjentë sauditë.

Avokatët e Al-Sadhan përditësuan padinë e tyre javën e kaluar për të përfshirë akuza të reja se si Twitter, i udhëhequr nga CEO i atëhershëm Jack Dorsey, injoroi me dashje ose kishte njohuri për fushatën e qeverisë saudite për të dëbuar kritikët./CNA

Lajmet e fundit nga