LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

NATO rrit sigurinë në Kosovë pas përleshjeve të fundit me policinë dhe KFOR-in

5 Qershor 2023, 07:47, Kosova & Bota CNA

NATO rrit sigurinë në Kosovë pas përleshjeve të fundit

Një batalion komando turk ka mbërritur në Kosovën veriore në përgjigje të një kërkese të NATO-s për më shumë trupa për të ndihmuar në shuarjen e trazirave të dhunshme midis serbëve dhe shqiptarëve.

Batalioni mbërriti në Kosovën veriore ku ka pasur një numër përleshjesh së fundmi midis policisë, trupave të KFOR-it dhe serbëve etnikë që bojkotuan zgjedhjet rajonale në prill dhe refuzuan të pranojnë rezultatin.

Një autokolonë ushtarake e ngarkuar me pajisje besohet gjithashtu se po shkonte në vendin e Ballkanit nga toka.

NATO njoftoi të martën se do të dërgonte 700 trupa për të forcuar forcën në zonë. KFOR-i aktualisht përbëhet nga pothuajse 3,800 trupa, duke përfshirë rreth 350 nga Turqia.

Përleshjet e dhunshme javën e kaluar lanë 30 ushtarë ndërkombëtarë të plagosur, duke përfshirë fraktura dhe djegie nga mjetet ndezëse shpërthyese të improvizuara.

Përplasjet erdhën si rezultat i një konfrontimi që u shpalos më herët pasi zyrtarët shqiptarë etnikë të zgjedhur në zgjedhjet e prillit u përpoqën të hynin në ndërtesat komunale për të marrë detyrën dhe u bllokuan nga serbët.

Të dielën, gratë serbe vendosën kurora me lule në tela me gjemba kundër autoriteteve të Kosovës.

Ata kërkojnë që kryetarët e komunave dhe policët shqiptarë të largohen nga ndërtesat zyrtare dhe të lirohen dy serbët e arrestuar gjatë operacionit policor.

Turqia u ka kërkuar të gjitha palëve në mosmarrëveshje të tregojnë përmbajtje./ CNA.al

Lajmet e fundit nga