LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Për herë të tretë President/ Erdogan emëron kabinetin e ri

4 Qershor 2023, 12:50, Kosova & Bota CNA

Për herë të tretë President/ Erdogan emëron kabinetin e

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, ka emëruar kabinetin e tij të ri pasi u betua për një mandat të tretë historik në detyrë.

Rexhep Tajip Erdogan i Turqisë, i cili u betua në mandatin e tij të tretë presidencial të shtunën, riemëroi një ish-bankier të respektuar ndërkombëtarisht si ministër të financave në një shenjë se qeveria e tij e re mund të ndjekë politika ekonomike më konvencionale.

Mehmet Shimshek emërohet ministër i Financave

Për herë të tretë President/ Erdogan emëron kabinetin e

Duke zbuluar formacionin e kabinetit të tij të ri, Erdogan njoftoi riemërimin e Mehmet Simsek - një ish-ministër financash dhe zëvendëskryeministër - në krye të ekonomisë. Simsek, një ish-bankier i Merrill Lynch me bazë në Londër, kthehet në kabinet si ministër i thesarit dhe financave pas një pushimi pesëvjeçar nga politika.

Emërimi vjen ndërsa Turqia po përballet me një krizë të kostos së jetesës, e nxitur nga inflacioni që arriti kulmin në 85% në tetor përpara se të zbutej në 44% muajin e kaluar. Monedha turke ka humbur më shumë se 10% të vlerës së saj ndaj dollarit që nga fillimi i vitit.

Kritikët fajësojnë për trazirat politikën e Erdoganit për uljen e normave të interesit për të nxitur rritjen, e cila bie ndesh me mendimin konvencional ekonomik se normat duhet të rriten për të luftuar inflacionin. Emërimi i Simsek shihet si një tregues se Erdogan mund të braktisë politikat që shumë ekonomistë i kanë cilësuar si "joortodokse".

Hakan Fidan emërohet ministër i Jashtëm

Për herë të tretë President/ Erdogan emëron kabinetin e

Në emërime të tjera, Erdogan zgjodhi si ministër të tij të jashtëm Hakan Fidan, i cili ka drejtuar Agjencinë Kombëtare të Inteligjencës të Turqisë, MIT, që nga viti 2010. Një ish-ushtar që mban një doktoraturë në marrëdhëniet ndërkombëtare, Fidan zëvendëson Mevlut Çavusoglu, i cili mbante këtë post që nga viti 2014.

Gjenerali Yasar Guler emërohet ministër i Mbrojtjes

Për herë të tretë President/ Erdogan emëron kabinetin e

Ndërkohë, shefi i shtabit ushtarak, gjenerali Yasar Guler, do të marrë postin e ministrit të Mbrojtjes, njoftoi Erdogan.

Më parë, dhjetëra personalitete të huaja morën pjesë në ceremoninë e inaugurimit të Erdoganit në kompleksin e tij të madh presidencial në Ankara. Ata përfshinin Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg dhe Carl Bildt, një ish-kryeministër suedez i profilit të lartë. Stokholmi shpreson të bëjë presion ndaj Erdoganit që të heqë kundërshtimet e vendit të tij ndaj anëtarësimit të Suedisë në aleancën ushtarake – gjë që kërkon miratimin unanim nga të gjithë aleatët.

Turqia akuzon Suedinë se është shumë e butë ndaj militantëve kurdë dhe grupeve të tjera që Turqia i konsideron si terroriste. NATO dëshiron të sjellë Suedinë në aleancë deri në kohën kur liderët aleatë të takohen në Lituani më 11-12 korrik, por Turqia dhe Hungaria ende nuk e kanë miratuar ofertën.

Udhëheqës të tjerë të pranishëm përfshinin Ilham Aliyev i Azerbajxhanit, Nicolas Maduro i Venezuelës, Nikol Pashinyan i Armenisë, Shahbaz Sharif i Pakistanit dhe Abdul Hamid Dbeibah i Libisë.

Republika do të festojë njëqindvjetorin e saj në tetor, dhe kështu kryesimi i një "shekulli të ri turk" u bë një slogan i rëndësishëm fushate për Erdoganin. Gjatë ceremonisë së tij të inaugurimit, Erdogan përshëndeti "fillimin e shekullit turk, një periudhë e re lavdie për vendin tonë".

Erdogan u betua mes një sërë sfidash të tjera të brendshme, duke përfshirë presionin për riatdhesimin e miliona refugjatëve sirianë dhe nevojën për të rindërtuar pas një tërmeti shkatërrues në shkurt që vrau 50,000 dhe rrafshoi qytete të tëra në jug të vendit.

Në pushtet si kryeministër dhe më pas si president që nga viti 2003, Erdogan është tashmë udhëheqësi më jetëgjatë i Turqisë. Ai e ka forcuar sundimin e tij nëpërmjet ndryshimeve kushtetuese që e transformuan presidencën e Turqisë nga një rol kryesisht ceremonial në një zyrë të fuqishme.

Kritikët thonë se dekada e tij e dytë në detyrë u dëmtua nga një kthim i mprehtë demokratik, duke përfshirë gërryerjen e institucioneve si media dhe gjyqësori, dhe burgosjen e kundërshtarëve dhe kritikëve.

Erdogan mundi kundërshtarin e opozitës Kemal Kilicdaroglu në një balotazh të mbajtur më 28 maj, pasi ai me vështirësi nuk arriti të sigurojë një fitore të plotë në raundin e parë të votimit më 14 maj. Kilicdaroglu kishte premtuar se do ta vendoste Turqinë në një rrugë më demokratike dhe do të përmirësonte marrëdhëniet me Perëndimin. Vëzhguesit ndërkombëtarë i konsideruan zgjedhjet si të lira, por jo të drejta./ CNA.al

Lajmet e fundit nga