LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Turqia i del krah Kosovës, dërgon trupa për tensionet në veri

3 Qershor 2023, 12:57, Kosova & Bota CNA

Turqia i del krah Kosovës, dërgon trupa për tensionet në

Turqia planifikon të dërgojë komando në Kosovë në datat 4 dhe 5 qershor, në përgjigje të një kërkese të NATO-s për t'u bashkuar me forcën paqeruajtëse të aleancës KFOR pas trazirave në veri të vendit.

Lajmi u bë i ditur nga Ministria turke e Mbrojtjes, e cila bëri thirrje për përmbajtje dhe dialog konstruktiv për të zgjidhur një krizë që tha se mund të dëmtojë sigurinë dhe stabilitetin rajonal.

"Njësia jonë e caktuar (një batalion komando) është planifikuar të dislokohet në Kosovë më 4-5 qershor”, njoftoi Ministria e Mbrojtjes turke.

Vijon të ngelet e tensionuar situata në veri të Kosovës, që kur kryetarët shqiptarë morën detyrën në zonën me shumicë serbe të rajonit, gjë që bëri që SHBA dhe aleatët e saj të qortonin Prishtinën. 

Popullsia me shumicë serbe bojkoi zgjedhjet e prillit, duke lejuar që shqiptarët etnikë të zgjidheshin.

Gjatë trazirave të së hënës së kaluar u plagosën 30 paqeruajtës të KFOR dhe 52 serbë që protestuan kundër vendosjes së kryetarëve të komunave. 

Dhuna e shtyu NATO-n të njoftonte se do të dërgonte trupa shtesë drejt vendit ballkanik për të shmangur trazirat.

 

 

 

Lajmet e fundit nga