LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Krimet e serbëve mbi fëmijët në Kosovë dhe rusëve në Ukrainë

2 Qershor 2023, 13:43, Kosova & Bota CNA
Krimet e serbëve mbi fëmijët në Kosovë dhe rusëve
Foto ilustruese

Tensionet në veri të Kosovës apo lufta në Ukrainë na kthejnë pas në kohë duke kujtuar masakrat dhe humbjet e jetëve të shkaktuara nga lufta.

Gjenocidi serb në Kosovë si dhe agresioni rus në Ukrainë, kanë rezultuar me shkatërrim qytetesh dhe mijëra viktima mes tyre dhe fëmijë.

Sipas të dhënave nga agresioni serb ndaj Kosovës kanë mbetur të vrarë 1432 fëmijë në periudhën e luftës nga vitit 1981-1999.

Në një popullsi me rreth 2 milionë banorë në Kosovë, gjatë viteve të luftës, mes mijëra viktimash, gjenocidi serb u mori jetën 1432 fëmijëve, duke i vrarë dhe duke i djegur brenda banesave të tyre. 

Krimet e serbëve mbi fëmijët në Kosovë dhe rusëve

Nga ana tjetër edhe agresioni rus në Ukrainë ka rrëmbyer jetë fëmijësh. Në mbi 40 milionë banorë të Ukrainës, sipas të dhënave janë vrarë 438 fëmijë.

Kështu shifrat më lart tregojnë qartë që në Kosovë është bërë masakër nga ana e serbëve që kanë kryer krime lufte dhe sot e kësaj dite edhe pse është një shtet i pavarur e konsiderojnë pjesë të tyren.

Nga ana tjetër edhe në Ukrainë prej thuajse dy vitesh nga agresioni rus janë fshirë nga faqja e dheut qytete dhe ka pasur mijëra viktima nga sulmet.

Krimet e serbëve mbi fëmijët në Kosovë dhe rusëve

Lajmet e fundit nga