LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Lista serbe i ka braktisur institucionet në veri”/ Kurti: Bandat kriminale eskaluan situatën

2 Qershor 2023, 11:01, Kosova & Bota CNA

“Lista serbe i ka braktisur institucionet në veri”/ Kurti:

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në fjalën e tij në Kuvendin e Kosovës, ka deklaruar se lista serbe i ka braktisur institucionet në veri dhe parlamentin. Sipas Kurtit, zyrat kanë qenë të boshatisura deri në momentin që kryetari i zgjedhur është drejtuar në zyrën e tij.

Ndër të tjera ka thënë se banda kriminale janë organizuar për të eskaluar situatën.

Nuk ka nevojë ta quajnë hyrje me forcë në ndërtesë se është e Kosovës. Nuk hyn policia më forcë në ndërtesë të vet.

Nuk ka pasur asnjë arsye të futet me forcë në ndërtesë për ata që e shohin momentin kur hyn kryetari. Ndërtesa ishte e blinduar dhe nuk dëshironin të hynte askush. Lista serbe i ka braktisur institucionet në veri dhe parlamentin.

Ndërtesat kanë qenë të zbrazura, por të blinduara. Ata e kanë braktisur institucionin. Në momentin kur hyn kryetari blindojnë ndërtesën.

Policia e Kosovës këtë aset e merr në kontroll një aset të braktisur prej atyre që shtiren se zgjedhjet ishin ilegale apo jolegjitime.

Banda kriminale u kthyen të organizuar për të eskaluar situatën”, tha Kurti./ CNA.al

Lajmet e fundit nga