LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rusia akuzon Ukrainën për sulme me granata

2 Qershor 2023, 08:11, Kosova & Bota CNA

Rusia akuzon Ukrainën për sulme me granata

Dy fshatra në rajonin perëndimor të Rusisë, Bryansk, janë granatuar nga forcat ukrainase, por askush nuk u lëndua, tha guvernatori rajonal Alexander Bogomaz në një seri postimesh në aplikacionin e mesazheve "Telegram" të premten.

Rusia njoftoi se u mbrojt me sukses kundër sulmeve që vinin nga Ukraina, ndërsa sulmet e saj ajrore në Kiev rezultuan në vdekjen e tre personave, duke përfshirë një vajzë nëntëvjeçare dhe nënën e saj, të cilët nuk ishin në gjendje të hynin në një strehimore për t’u mbrojtur nga sulmi ajror.

Të dyja palët janë të angazhuara në taktika që synojnë uljen e disponimit të përgjithshëm dhe dobësimin e aftësive ushtarake, teksa pritet që një kundërofensive ukrainase kundër pushtimit 15-mujor të Rusisë, në një të ardhme të afërt.

Sipas shtabit të përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës, Rusia kreu 12 sulme me raketa në objektiva brenda Ukrainës në 24 orët e fundit. Gjithashtu, në një postim në "Facebook", thuhej se Rusia kreu 36 sulme ajrore në qytete dhe fshatra të Ukrainës.

Lufta ka lënë dhjetëra mijëra të vrarë, duke shkaktuar shkatërrime të mëdha në qytete në Ukrainë dhe duke shkaktuar një rritje të sulmeve në territorin rus.

Ministria ruse e Mbrojtjes deklaroi se zmbrapsi me sukses tri sulme ndërkufitare pranë qytetit Shebekino dhe akuzoi Ukrainën për përdorimin e asaj që e përshkroi si "formacione terroriste".

Korpusi Vullnetar Rus (RVC), një organizatë paraushtarake ekstremiste e përbërë nga rusë etnikë që mbështesin Ukrainën, pretendoi se ishte i përfshirë në luftime brenda Rusisë. Ata njoftuan në "Telegram", shoqëruar me pamje të luftëtarëve që gjuanin me armë, se faza e dytë e përmendur nga komandanti i tyre kishte filluar, duke iu referuar një inkursioni paraprak.

Ukraina hedh poshtë pretendimet se ushtria e saj është e përfshirë në këto inkursione në rajonin kufitar të Belgorodit të Rusisë, duke këmbëngulur se ato kryhen nga luftëtarë vullnetarë rusë.

Vyacheslav Gladkov, guvernatori i rajonit të Belgorodit, raportoi se forcat e armatosura ukrainase kishin bombarduar në mënyrë të përsëritur Shebekinon me raketa sovjetike, prej ku një konvikti iu vu zjarr dhe një ndërtesë administrative pësoi dëmtime.

Sipas tij, të paktën nëntë civilë janë lënduar dhe disa fëmijë, gra dhe të moshuar janë evakuuar. Në videot e paverifikuara, shihet një ndërtesë të madhe në Shebekino e përfshirë nga flakët.

Autoritetet ukrainase lëshuan një paralajmërim vonë të enjten në pjesën më të madhe të vendit, duke paralajmëruar njerëzit për mundësinë e sulmeve ajrore ruse.

Pa akses në strehimore

Në Kiev, Ukraina raportoi se ka kapur dhe shkatërruar me sukses 10 raketa balistike dhe raketa Iskander në sulmin e 18-të nga Rusia ndaj kryeqytetit që nga fillimi i majit.

Megjithatë, një incident tragjik ndodhi kur mbetjet raketore ranë pranë një strehimoreje të sulmeve ajrore, ndërsa një vajzë nëntëvjeçare, nëna e saj dhe një grua tjetër po përpiqeshin të kërkonin strehim, duke rezultuar në vdekjen e tyre.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy, gjatë fjalimit të tij të natës me video, theksoi rëndësinë e mbajtjes së strehimoreve të aksesueshme dhe shprehu vendosmërinë e tij për të parandaluar përsëritjen e ngjarjeve tragjike që ndodhën në Kiev natën e kaluar.

Misioni monitorues i të drejtave të njeriut i Kombeve të Bashkuara në Ukrainë dënoi ashpër vdekjet në Kiev, duke zbuluar se gjashtë fëmijë humbën jetën dhe 34 të tjerë u plagosën vetëm në maj. Në mënyrë shqetësuese, misioni raportoi se gjithsej 525 fëmijë u vranë që nga fillimi i pushtimit rus.

Rusia hedh poshtë akuzat për shënjestrimin e qëllimshëm të civilëve ose përfshirjen në krime lufte, megjithatë forcat e saj ushtarake kanë shkaktuar dëme të mëdha në qytete të Ukrainës dhe kanë goditur vazhdimisht zonat e banuara me civilë.

Administrata e Presidentit Vladimir Putin thotë se Rusia po kryen një "operacion të posaçëm ushtarak" për të aneksuar pjesë të Ukrainës lindore dhe jugore, me qëllim "denazifikimin" e vendit, mbrojtjen e popullatës rusishtfolëse dhe mbrojtjen e kufijve të saj kundër ambicieve të perceptuara agresive perëndimore./ Rel

Lajmet e fundit nga