LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kremlini: Gazetarët e Perëndimit nuk mund të akreditohen për forumin ekonomik

3 Qershor 2023, 16:09, Kosova & Bota CNA
Kremlini: Gazetarët e Perëndimit nuk mund të akreditohen për
Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov

Kremlini ka thënë të shtunën se gazetarët nga “shtetet jomiqësore”, nuk do të lejohen të marrin pjesë në Forumin Ekonomik Ndërkombëtar, që mbahet në Shën Petersburg.

Presidenti rus, Vladimir Putin, e ka përdorur ndër vite këtë forum për të tërhequr investime globale në Rusi.

“Këtë herë është marrë vendim që të mos akreditojmë publikues të shteteve jomiqësore”, ka thënë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov për agjencinë e lajmeve TASS.

“Interesimi për forum është gjithmonë i madh, të gjithë gazetarët tjerë do të jenë të pranishëm”, ka thënë Peskov.

“Shtete jomiqësore”, është definicion i përdorur nga Moska për t’i përshkruar ato vende që e kanë sanksionuar për luftën e nisur në Ukrainë, në shkurt të vitit të kaluar.

Kremlini e ka përsëritur disa herë se Evropës nuk do t’ia “mbyllë” dritaren - të cilën Petri i Madh i Rusisë ka tentuar ta hapë 300 vjet më parë - pavarësisht sanksioneve të periudhës së fundit.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt 2022.

Presidenti rus, Vladimir Putin, e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre./ REL

Lajmet e fundit nga