LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tensionet në veri/ Lajçak dhe Esobar vizitojnë Kosovën dhe Serbinë

4 Qershor 2023, 09:46, Kosova & Bota CNA
Tensionet në veri/ Lajçak dhe Esobar vizitojnë Kosovën dhe

Pas tensioneve në veri të Kosovës, i dërguari i Posaçëm i BE-së për Ballkanin, Miroslav Lajçak, dhe ai i SHBA-së, Gabriel Escobar, do të vizitojnë nesër dhe pasnesër Kosovën dhe Serbinë.

Këtë e ka konfirmuar zëdhënësi i Bashkimi Evropian, Peter Stano.

“Mund të konfirmoj se përfaqësuesi special i BE-së, Miroslav Lajçak, do të shkojë në Prishtinë dhe Beograd të hënën dhe të martën, së bashku me të dërguarin e SHBA-së, Gabriel Escobar, për të ndjekur thirrjet e nivelit më të lartë të BE-së për depërshkallëzimin e tensioneve në veriun e Kosovës”, ka thënë ai për "Kosovapress".

Lajmet e fundit nga