LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ristuca: Kurti të mos përdorë “ombrellën” e KFOR-it për veprime të njëanshme

4 Qershor 2023, 15:12, Kosova & Bota CNA

Ristuca: Kurti të mos përdorë “ombrellën” e

Komandanti i KFOR-it, Angelo Mikele Ristuca, kritikoi Albin Kurtin për emërimin e kryetarëve shqiptarë në veri të Kosovës dhe Metohisë dhe tha se misioni i NATO-s nuk mund të përdoret si ombrellë për veprime të njëanshme dhe se pa të veriu i Kosovës dhe Metohisë do të ishte "një tjetër vatër e luftës”.

“Misioni i NATO-s nuk mund dhe nuk duhet të konsiderohet si një ombrellë nën të cilën mund të fshihesh pas veprimeve të njëanshme që prishin ekuilibrat shumë të pasigurt”, tha Ristuca në një intervistë për gazetën italiane "Corriere della Sera".

Ai shtoi se Kurti është këshilluar nga e gjithë bashkësia ndërkombëtare që të mos emërojë kryetarë komunash shqiptarë që nuk njihen nga shumica serbe, raporton "Euronews Serbia".

“Një veprim tjetër i njëanshëm i qeverisë së Prishtinës ishte përdorimi i forcës pa u konsultuar me ne, gjë që e bëri të nevojshme ndërhyrjen tonë për të shmangur një tragjedi”, tha Ristuca.

I pyetur nga gazetari nëse ishte një vendim legjitim i qeverisë që vepron në territorin e saj, komandanti i KFOR-it tha se nuk duhet pretenduar se është një situatë normale dhe se nuk është hera e parë që vendimet merren pa koordinim paraprak me KFOR-in dhe palët e përfshira.

"Kjo është një qasje që sigurisht nuk inkurajon besimin e ndërsjellë. Ju gjithmonë duhet të vlerësoni pasojat e dëmshme të veprimeve të tilla. Kur ka folur me mua, kryeministri Kurti është pajtuar gjithmonë me këtë qasje", tha Ristuca, dhe i pyetur pse Kurti nuk e bëri këtë. Vepro kështu, tha se duhet pyetur Kurti.

Duke komentuar përgjigjen e kryeministrit të institucioneve të përkohshme se Kosova është shtet i pavarur që nuk mund të dorëzohet para shantazheve të banditëve, komandanti i KFOR-it tha se anëtarët e misionit janë të shqetësuar për sigurinë, stabilitetin dhe lirinë e lëvizjes së dy grupeve etnike.

Ai deklaroi se nuk i gjykon vendimet politike, por se ka për detyrë të kujdeset për pasojat e tyre, “që në një kontekst kaq delikat mund të çojnë lehtësisht në përshkallëzim, siç e kemi parë”.

“Situata me të cilën po përballemi është rezultat i një sërë krizash të grumbulluara me kalimin e kohës, le ta quajmë destabilitet të kontrolluar, i cili megjithatë po bëhet gjithnjë e më i paqëndrueshëm në terren, për shkak të brishtësisë së marrëdhënieve mes dy grupeve etnike. Çdo ekuilibër i arritur me përpjekje të mëdha, krizë pas krize, po bëhet gjithnjë e më e pasigurt”, tha Ristuca.

Megjithatë, ai tha se përgjegjësia nuk është vetëm në njërën anë, por as Beogradi e as Prishtina nuk mund të kapitalizojnë qëllimet e arritura gjatë viteve të kaluara.

"Në momentin që ka një marrëveshje, ajo duhet të zbatohet. Por pa asnjë dialog, ajo mbetet një letër e vdekur në letër", tha komandanti i KFOR-it. Ai theksoi se në 20 vitet e fundit janë arritur synime të rëndësishme, edhe kur bëhet fjalë për bashkëjetesë paqësore, por që duke filluar nga viti 2021, po ecim prapa.

Ristu?a tha se "politikat ekstremiste" minuan stabilitetin midis dy grupeve etnike. I pyetur se cili është rreziku i përshkallëzimit të mëtejshëm të situatës, Ristuca ka thënë se ndërhyrja e KFOR-it ka pasur vetëm efekt afatshkurtër dhe se përmes veprimeve diplomatike Serbia dhe Kosova kanë filluar të bisedojnë sërish.

“Shpresojmë që kjo kornizë kohore të përdoret për fillimin e negociatave reale”, tha komandanti i KFOR-it./ CNA.al

Lajmet e fundit nga