LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Opozita polake është e shqetësuar nga një ligj i ri për ndikimin rus/ Për çfarë bëhet fjalë në të vërtetë?

4 Qershor 2023, 14:15, Kosova & Bota CNA

Opozita polake është e shqetësuar nga një ligj i ri për

SHBA-ja dhe BE-ja e kanë kritikuar ashpër legjislacionin e ri, për të cilin opozita polake thotë se përbën një fushatë poshtërimi publik.

Partitë e opozitës dhe mbështetësit e tyre, duke përfshirë organizatat e shoqërisë civile, marshuan nëpër kryeqytetin polak për të shënuar 34-vjetorin e zgjedhjeve të para demokratike të mbajtura në Poloni në 1989 që kur partia komuniste braktisi monopolin e saj mbi pushtetin.

Tusk u shoqërua nga Lech Wa??sa, një ish-president polak dhe udhëheqës i njohur i protestës nga Gda?sk, i cili themeloi lëvizjen Solidarno?? ose Solidarity, shpesh merita e vetme për përfundimin e sundimit komunist në Poloni.

Kërkesat kryesore e protestuesve ishin "zgjedhje të lira dhe të ndershme" dhe një "Poloni demokratike europiane".

Protestat vijnë pas një projektligji të miratuar javën e kaluar në Sejmin polak dhe të miratuar nga presidenti Andrzej Duda që do të formojë një komision për të hetuar ndikimin dhe bashkëpunimin e dyshuar rus me autoritetet ruse duke filluar nga viti 2007.

PiS, e cila është partia më e madhe në Sejm, sponsorizoi projektligjin dhe është në linjë me Dudën.

Komisioni, në formën e tij të propozuar aktualisht, do të hetojë ndikimin rus në sigurinë e brendshme të Polonisë, duke përfshirë figura publike, si dhe biznese që kanë lidhje me Moskën që mund të jenë të dëmshme për Poloninë.

Sipas tekstit të publikuar nga parlamenti, ligji do të zbatohet për “personat që në vitet 2007-2022 kanë qenë zyrtarë publikë ose anëtarë të stafit të lartë drejtues, të cilët, nën ndikimin rus, kanë vepruar në dëm të interesave të Republikës të Polonisë".

Për më tepër, ligji gjoja "synon t'i pengojë ata të veprojnë përsëri nën ndikimin rus në dëm të interesave të Republikës së Polonisë".

Ky propozim ka rezultuar thellësisht i diskutueshëm.

Dyfishimi i pushteteve

Komisioni ka kompetencën për të zbatuar dënime të ndryshme, mes tyre një ndalim 10-vjeçar për marrjen e certifikatës së sigurisë ose marrjen e funksioneve publike, si dhe heqjen e licencave të armëve të zjarrit.

Ekspertët thonë se këto masa në fakt bien në juridiksionin e gjykatave dhe organeve të tjera qeveritare në vend, jo të një komisioni ad hoc të krijuar për të dubluar ose zëvendësuar procesin gjyqësor.

Që kur filloi pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia vitin e kaluar, vendet përgjatë kufirit të Ukrainës janë shqetësuar për një përhapje të ndikimit të fshehtë ose keqdashës të Kremlinit. Operacionet e ndikimit të Moskës kanë qenë prej kohësh një burim shqetësimi për Poloninë, madje edhe para sulmit të saj të parë në Ukrainë në 2014.

Shumë në Poloni e shohin krijimin e komisionit si një përpjekje nga PiS për të rritur qëndrimin e tyre me publikun përpara zgjedhjeve të ardhshme.

“Ndërsa PiS po kryeson ende në sondazhe, ka shumë lodhje, veçanërisht nga mbështetësit e tyre më të moderuar,” shpjegon Christopher Lash, një historian dhe profesor në Universitetin Lazarski në Varshavë.

“Askush nuk thotë se ndikimi rus nuk duhet të hetohet. Është pikërisht për shkak se tashmë ka njerëz atje, puna e të cilëve është të hetojnë këtë, njerëzit shqetësohen se ky komision është pjesë e një loje politike nga partia në pushtet,” vazhdoi ai.

Për të, kjo është më shumë e ngjashme me një "gjueti shtrigash".

Sigurisht, projektligji është përballur me dënime nga SHBA dhe BE, të cilët thanë se komisioni mund të përdoret për të bllokuar kandidatët e opozitës nga marrja e detyrës.

"Qeveria e SHBA-së është e shqetësuar nga miratimi i legjislacionit të ri nga qeveria polake që mund të keqpërdoret për të ndërhyrë në zgjedhjet e lira dhe të ndershme të Polonisë," tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA, Matthew Miller.

Ai shtoi se një ligj i tillë “mund të përdoret për të bllokuar kandidaturën e politikanëve të opozitës pa një proces të rregullt”.

Në përgjigje të vërshimit të kritikave, Duda ka propozuar ndryshime në ligj që do t'i heqin këto kompetenca nga komisioni dhe do të kufizojnë aftësinë e tij për të shlyer dënimet.

Ai gjithashtu bëri të qartë se komisioni nuk do të paraqesë anëtarë të parlamentit.

Szymon Ho?ownia, kreu i partisë opozitare Polonia 2050, u tall me deklaratën e presidentit, duke thënë se ai në thelb kishte hequr dorë nga retorika e tij nga fillimi i javës.

“Presidenti Duda sot përdori të drejtën e vetos mbi nënshkrimin e tij. Dhe Sejmi tani do të ketë një zgjedhje: mund të zgjedhë mendimin e presidentit nga e hëna ose atë nga e premtja, "tha Holownia në "Twitter".

Për të fituar pushtetin politik, kritikimi i Rusisë është thelbësor

Pushtimi i plotë i Rusisë në Ukrainë ka ringjallur ankesat historike në të gjithë kontinentin, jo më pak nga vendet që kanë vuajtur më shumë nga dora e Rusisë.

Polonia dhe Rusia kanë qenë rivale për territore të tilla si Ukraina moderne, Bjellorusia dhe Lituania në të kaluarën dhe kanë pasur marrëdhënie të trazuara politike.

"Ndërsa Polonia u dobësua gjatë historisë, Rusia fitoi shumë territore dhe mori rreth dy të tretat e bashkësisë së vjetër polake," shpjegon Lash. "Pra, ekziston kjo frikë historike se Polonia do të humbasë sovranitetin e saj ndaj Rusisë ose do të kërcënohet prej saj."

Një frikë, me sa duket, që PiS është i lumtur ta shfrytëzojë.

Edhe para pushtimit të vitit të kaluar, Kremlini shpenzoi kapital të konsiderueshëm politik duke u përpjekur të minimizonte rolin e tij historik në pakësimin e fuqisë së Polonisë.

Në vitin 2020, Moska nisi një fushatë propagandistike të shkëlqyeshme duke u përpjekur të portretizonte Paktin Molotov-Ribbentrop të nënshkruar midis Gjermanisë naziste dhe Bashkimit Sovjetik për ndarjen e Polonisë – që çoi në hyrjen e trupave sovjetike në vend 15 ditë pas gjermanëve – si një e keqe e domosdoshme.

Nga ana tjetër, Polonia ka mbështetur Ukrainën dhe ka kritikuar Nord Stream 2, një tubacion që lejoi Rusinë të dërgonte gaz natyror direkt në Gjermani, duke anashkaluar fqinjët e saj të Evropës Lindore.

“Të kritikosh Rusinë nuk është e diskutueshme”, konfirmon Lash. “Të gjitha nuancat e sferës politike polake janë antiruse, përveç aktorëve shumë të vegjël politikë.

“Duket sikur qëllimi i komisionit është të polarizojë debatin dhe t'i etiketojë njerëzit si prorusë ose në lidhje me Kremlinin.

Dhe nga këndvështrimi i shumicës së ekspertëve, në krye të listës së objektivave të pritshëm të komisionit është ish-kryeministri polak Tusk.

Një takim i rivalëve të ashpër

Lideri i partisë opozitare Platforma Qytetare (PO), Tusk ishte kryeministër për dy mandate, nga viti 2007 deri në vitin 2014, kur u nis për në Bruksel për t'u bërë president i Këshillit Evropian dhe, më pas, kreu i Partisë Popullore Evropiane (EPP). që është edhe blloku më i madh në Parlamentin Evropian.

Disa argumentojnë se ishte lëvizja e Tusk në Bruksel që i hapi rrugën PiS për t'u zgjedhur në pushtet në 2015. Përvoja e tij në hierarkinë e BE-së është kritikuar ashpër nga lideri i PiS, Jaros?aë Kaczy?ski, i cili shpesh e portretizon BE-në si një armik të një Polonie sovrane dhe partia e së cilës ka qenë vazhdimisht në një kurs përplasjeje me PPE.

Polonia ka koordinuar hapur synimet e saj të politikës së jashtme me SHBA-në dhe kur Tusk ishte kryeministër, administrata e Presidentit Barack Obama po përpiqej të lundronte në një kurs të mesëm me Rusinë.

Nga ana tjetër, PiS pretendon se gjithmonë ka paralajmëruar për projektin ekspansionist të Rusisë. Tani që shumica e fuqive perëndimore janë kthyer kundër Moskës, kjo trashëgimi e supozuar është ajo që ata duan të fitojnë para.

Lajmet e fundit nga