LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Aksidenti hekurudhor në Indi/ Zbulohet shkaku që çoi në përplasjen e trenave

4 Qershor 2023, 16:36, Kosova & Bota CNA

Aksidenti hekurudhor në Indi/ Zbulohet shkaku që çoi në

Ministri i Hekurudhave në Indi Ashwini Vaishnaw, është prenoncuar për mediat në lidhje me aksidentin hekurudhor që ndodhi pak ditë më parë në Odisha.

Sipas Vaishnaw, dyshohet se shkaku i aksidentit ishte "një lloj ndërhyrjeje sinjalizuese".

Ministri u shpreh se shkaku dhe personat përgjegjës për përplasjen vdekjeprurëse të tre trenave në Indinë lindore ishin identifikuar, por nuk dha detaje.

Bordi i Hekurudhave të Indisë tha se kishte pasur "një lloj ndërhyrjeje sinjalizuese".

Nga 1175 të plagosurit e dërguar në spital, 793 kanë dalë nga spitali.

Disa familje janë ende në kërkim të njerëzve të tyre të dashur.

Në sinjalizimin hekurudhor, sistemi elektronik i ndërthurjes vendos “pistën” që duhet të ndjekë çdo tren në një zonë të caktuar, duke siguruar lëvizjen e sigurt të trenave përgjatë binarëve.

Përplasja ndodhi mes një treni pasagjerësh dhe një treni mallrash të palëvizshëm dhe doli nga shinat.

Vagonët e dalë nga shinat më pas goditën vagonët e pasmë të një treni të dytë pasagjerësh që kalonte në drejtim të kundërt.

Në një konferencë shtypi të dielën, Jaya Verma Sinha nga Bordi i Hekurudhave të Indisë tha se të dy trenat e pasagjerëve i ishin afruar një stacioni të qarkut Balasore nën një sinjal jeshil - që tregon se ishte i sigurt - brenda sekondave nga njëri-tjetri me shpejtësinë e duhur nën 130 km / orë.

Ajo tha se trenat e pasagjerëve duhej të kalonin njëri-tjetrin në linjat kryesore, por Coromandel Express u përplas në një tren mallrash të ngarkuar me mineral hekuri në linjën e qarkut, duke bërë që motori dhe disa karroca të ngriheshin mbi majë të vagonëve të mallrave të rënda. 

Zonja Verma Sinha tha se nuk kishte "asnjë problem me sistemin elektronik të ndërthurjes" dhe tha se hetimet treguan "një lloj ndërhyrjeje sinjalizuese".

“Pavarësisht nëse ishte manual, nëse ishte i rastësishëm, nëse ishte i lidhur me motin, nëse ishte për shkak të konsumimit, nëse ishte një dështim i mirëmbajtjes, gjithçka do të dalë pas hetimit”, shtoi ajo.

Të shtunën, kryeministri Narendra Modi vizitoi vendin e përplasjes dhe u zotua se kushdo që shpallet fajtor do të "dënohet rreptësisht".

Rreth 2,000 njerëz mendohet të kenë qenë në bordin e dy trenave të pasagjerëve - Coromandel Express, që udhëtonte midis Kalkutës (ish Kalkuta) dhe Chennai (ish Madras) dhe Hoërah Superfast Express që udhëtonte nga Yesvantpur në Howrah kur përplasja ndodhi rreth orës rreth orës 19:00 (13:30 GMT) të premten.

Lajmet e fundit nga