LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ish-zëdhënësi i NATO-s: Veriu është një çështje e brendshme e Kosovës

4 Qershor 2023, 15:33, Kosova & Bota CNA

Ish-zëdhënësi i NATO-s: Veriu është një

Ish-zëdhënësi i NATO-s gjatë luftës në Kosovë, Jamie Shea, ka deklaruar se prania e forcave të ushtrisë serbe në kufi është e papranueshme.

Ai theksoi se, Beogradi duhet të heqë dorë nga ndërhyrja në punët e brendshme të Kosovës.

Gjatë intervistës për "Euronews Albania", Jamie Shea dha një mesazh për Kosovën që të punojë bashkë me BE-në dhe SHBA.

 “Kam qenë mjaft i qartë për dërgimin e forcave ushtarake serbe në kufi për një çështje që nuk i përket Serbisë, por është një çështje e brendshme e Kosovës. Ka një mbireagim, është i papranueshëm dërgimi i këtyre trupave. Ato duhet të rikthehen në vendin e tyre. Beogradi duhet të heqë dorë nga ndërhyrja në punët e brendshme të Kosovës. Veriu është një çështje e brendshme e Kosovës. Mesazhi im është që: Kosovë, puno bashkë me BE dhe SHBA! Pavarësisht zemërimit, mos humbisni besimin e miqve më të ngushtë”, tha ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga