LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Europol, aksion për prodhimin e paligjshëm të armëve/ Zbulohen 10 punishte

5 Dhjetor 2023, 15:51, Kosova & Bota CNA
Europol, aksion për prodhimin e paligjshëm të armëve/
Arme

Europol, së bashku me autoritetet në spanjolle, kanë kryer një hetim për prodhimin e armëve në mënyrë të paligjshme.

Hetimi ka nisur në vitin 2023 nga Garda Civile dhe janë zgjeruar më tej në Evropë dhe në Amerikën e Veriut të cilët kishin blerë mjete specifike për të prodhuar ose modifikuar armë zjarri.

Disa nga personat që merreshin me këtë aktivitet të paligjshëm kishin precedentë të mëparshëm penalë, përfshirë për krime të lidhura me prodhimin e armëve .

Nga hetimet u zbuluan disa punishte të paligjshme për prodhimin e armëve të zjarrit. Në disa raste, personat kanë përdorur makineri të rënda industriale, për prodhimin e armëve pa leje.

Në raste të tjera, të dyshuarit përdorën printimin 3D për të prodhuar disa nga komponentët e nevojshëm për të montuar armët e zjarrit.

Nga operacioni pati 10 arrestime, 6 nga Spanja, 1 në Suedi dhe 3 në Mbretërinë e Bashkuar.

Po ashtu u çmontuan 10 punishte të paligjshme të armëve të zjarrit në Kanada, Gjermani, Spanjë dhe Mbretërinë e Bashkuar.

24 persona janë shpallur në kërkim, 2 në Kanada, 9 në Gjermani, 2 në Irlandë, 5 në Spanjë, 1 në Suedi, 2 në Holandë dhe 3 në Mbretërinë e Bashkuar.

Mësohet se janë konfiskuar 70 armë zjarri ilegale, duke përfshirë pushkë, automatikë, gjysmë automatikë të printuar në 3D, pistoleta.

Po ashtu u konfiskuan mbi 37 000 fishekë municionesh, prekursorë eksplozivësh, barut dhe një granatëhedhës.

Rezultatet e veprimeve të kryera në vende të ndryshme theksuan rëndësinë e bashkëpunimit të zbatimit të ligjit përtej kufijve për të luftuar prodhimin dhe trafikimin e paligjshëm të armëve të zjarrit.

Bastisjet e shumta çuan në zbulimin e shtypshkronjave të paligjshme private në Kanada, Gjermani, Spanjë dhe Suedi./ CNA

Lajmet e fundit nga