LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Brnabiç, e prerë: Duam edhe Kosovën edhe Bashkimin Evropian

5 Dhjetor 2023, 14:27, Kosova & Bota CNA
Brnabiç, e prerë: Duam edhe Kosovën edhe Bashkimin Evropian
Ana Brnabiç

Serbia kërkon që të jetë pjesë e Bashkimit Evropian, por edhe të mos humbasë Kosovën. Ky është qëndrimi i kryeministres serbe, Ana Brnabiç.

Në një intervistë për median serbe, Brnabiç thotë se integrimi në BE nuk do të thotë që populli serb të mos ketë të drejtë të ketë në territorin e shtetit, Kosovën.

“Programi i qeverisë sonë është i qartë, ne do të mbrojmë Kosovën si pjesë të Serbisë dhe do të vijojmë rrugën drejt Bashkimit Evropian”, tha kryeministrja serbe. 

Kjo deklaratë e saj vjen si një kundërpërgjigje ndaj një pjese të politikës serbe, e cila deklaron se nuk mund të hyhet në Bashkimin Evropian nëse nuk zgjidhjet çështja e Kosovës./CNA

Lajmet e fundit nga