LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

OPPOSITION/ What is the way?!

2023-09-28 11:43:00, Editorial Ibsen Elezi
OPPOSITION/ What is the way?!
Lulzim Basha, Gazment Bardhi and Sali Berisha

What's the way?!

It is no coincidence that the focus of the media and public opinion has long been the opposition.

The opposition is the only way from which change comes, the hope for tomorrow.

As much as some confused "oppositionists" see the debate about the opposition as an attack on it, in fact the debate about it basically reflects the need for the change desired by the whole society.

Those who see this principled debate as malicious are actually the real enemies of the opposition.

The high level of severity of the debate is due to the operation of the opposition without rules, so we are actually in a chaotic pre-political environment.

The solution is the opposition (that's how the system works).

After 2013, the largest opposition force has been PDSH.

Attempts over the years to create new political forces have been unsuccessful, firstly they have been too unstable to become reliable and secondly it seems that it was not the right political moment.

Is this the right political moment and is the DPSH in a moment of destruction?

A clearly evidenced and self-declared minority, represented by Basha, today Dejuro has its own direction, becoming a dangerous precedent in the history of Albanian politics. A minority clinging to distorted procedures that can block the will of the majority, thus defacto can realize a "neo-dictatorship" within a "democratic" system. This is an absurdity that has put the justice system in a dilemma by blocking the situation for almost 2 years.

On the other hand, the Defacto opposition of December 11, represented by Berisha, who took the burden of re-establishing PDSH and ousting Rama, who has been stuck in the battle with Basha. In fact, this is also a battle of words to me.

Beteja e saj për rithemelim dhe rritje elektorale përfundoi në rrënim si brenda PD po ashtu edhe në elektorat (rezultati 14 majit tregoi që gjithë fronti opozitar pati një rënie me mbi 200 mijë vota)

Pea PDSH është në një moment krize, patjetër që kjo do e çoj në një braktisje edhe më të madhe elektorale, dalja ne skene e disa partive te reja te spektrit te "djathte" ka si shprese pikerisht këtë situatë.

Nëse PDSH do vazhdojë në rrugën e saj të degëzimit në 2 pjesë, atë të Bashës dhe Berishës, kuptohet që një pjesa e madhe e elektoratit të djathtë do e braktis duke projektuar shpresën e tyre te këto "partite e reja", deri diku edhe te ato ekzistuese.

Ndarja në shumë pjesë e elektoratit të djathtë (pasi asnjë parti e re s'mund te bëhet shumicë) do të çonte në një situatë  politike po kaq të rremujshme.

Rama do nuk rrezikon fare të jetë forca me e madhe dhe do e kishte shume të thjeshte të terhiqte në bashkëqeverisje disa prej tyre, për mos të thënë që do ziheshin kush të shkonte i pari. Të shkelësh mbi parime me justifikimin se kështu e ka politika është norme e paradallueshme edhe këtyre "partive të reja".

Për mua, rruga më e vështire dhe rezultatvie është që të ndalohet shkatërrimi i PDSH dhe ajo të ringrihet mbi baza morale të forta.

Që në shtator të 2018 kam ngritur alarmin për shpëtimin e PDSH nga rruga e shkatërrimi, duke shpallur domosdoshmerin e një levizje 'antiestablishment për shpëtimin e PD dhe Shqiperisë', nëse atëhere shumëkush e kishte të vështrirë ta dallonte se PD ishte në rrugën e shkatërrimit, sot pas 5 vitesh po e shohin të shkatërruar.

Demokratët duhet ta kuptojnë se modeli i Bashës dhe Berishës janë përgjegjës për këtë, pavarësisht se ajo që shihni është një luftë fyerjesh e akuzash, mes tyre ata janë në një lidhje funksionale, ekzistenca e njërit lidhet ngusht me të tjetrit.

Për të ndaluar largimin e pjesës më të madhe të demokrateve nga PD dhe braktisjen e elektoratit të djathë në zgjedhjet e rradhës, duhet domosdoshmerisht ndërtimi i nje modeli të tretë, oponent ndaj 2 modelelve të ngjashme Basha e Berisha.

Një model që në themel të tij ka bazë të fortë morale, pikpamje të qarta politike dhe një strategji se si mund të rrëzohet sistemi mafioz-oligarki i ngritur nga RAMA.

- Anëtar te PDSH,

- Drejtues e ish-drejtues të niveleve lokale.

- Drejtues e ish-drejtues të strukturave qendrore.

- Deputet e ish-deputet qe keni perfaqsuar elektoratin e djathte ne patlament,

Jemi ne kufijte ekstrem per te ndaluar shkaterrimin e PD.

PD është një parti historike e ndërtuar mbi sakrificat e familjeve të medha dhe ndëruara të këtij vendi, indidvideve dhe personaliteteve që kanë sakrifikuar dhe kanë vënë një gurë  themelet e kësaj kalaje.

Nese do heqim dorë nga mbrojtja e kontributeve tona dhe do pajtohemi me faktin që kjo kala është privatizuar Basha apo Berisha, apo do pranonim që kakaja jonë të zevendesohet nga "kasollet e kashtes" që ofrojnë partite e reja "me pseudo të djathtë" do i bëjmë një dëm të madh jo vetëm PD por kombit.

Këto nuk janë lojra fjalesh, janë momente historike ku përcaktohet e ardhmja.

Një model i tretë është zgjidhja.

Një model i tretë që nuk i përjashton, por fiton me garë ndaj 2 modeleve aktuale.

Jemi shumë dhe mund ta ndërtojmë.

13:25 Editorial

SPAK tell us, WHO?

The issue of the incinerators is turning more and more...

Lajmet e fundit nga