LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ilir Meta: Djegia e mandateve e bojkoti i zgjedhjeve lokale nga opozita, për faj të McGonigal

27 Shtator 2023, 18:18, Aktualitet CNA
Ilir Meta: Djegia e mandateve e bojkoti i zgjedhjeve lokale nga opozita,
Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta është shprehur se  Rama i ka kërkuar McGonigal për të nxitur goditje ndaj gjithë figurave kundërshtare në Shqipëri.

Në një intervistë Meta tha se disa nga vendimet më të rëndësishme politike, si djegia e mandateve, bllokimi i reformës në drejtësi janë marrë pas lobimit të McGonigal.

“Zoti Rama i ka kërkuar zotit McGonigal këto shërbime për të nxitur goditje ndaj gjithë figurave kundërshtare është e qartë.  Pas këtyre goditjeve ka nxitur një hetim për lobistin e PD-së për zgjedhjet e vitit 2017.  Janë edhe zyrtarë të tjerë, kanë zhvilluar takime me  McGonigal që kanë qenë të lidhur me kryeministrin në zbatim të një axhende përçarëse ndaj opozitës. 

Nuk e di se për çfarë duhet kërkuar falje. Disa nga vendimet më të rëndësishme janë marrë pas lobimit të Mc Gonigal.  Djegien e mandateve, bllokimin e reformës në drejtësi, që Rama të kontrollonte sistemin dhe bojkotin e zgjedhjeve lokale”, u shpreh Meta./ CNA

Lajmet e fundit nga