LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama konferencë me Tajanin/ Sektorët e investimeve Shqipëri-Itali

27 Shtator 2023, 14:42, Aktualitet CNA

Rama konferencë me Tajanin/ Sektorët e investimeve Shqipëri-Itali

Pas takimit të Komitetit të Përbashkët për Investimet, Çështjet Ekonomike dhe Sociale, Shqipëri-Itali, Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar konferencë të përbashkët për shtyp me Zv/Kryeministrin dhe Ministrin e Jashtëm italian, Antonio Tajani.

Zv.kryeministri italian Antonio Tajani pas takimit tha se folën për investimet në sektorin e energjisë, në bujqësisë dhe infrastrukturë.

"Angazhim i përforcuar i Italisë për integrimin e Shqipërisë në BE. Bashkëpunim i shkëlqyer me njëri tjetrin. Ishte një mbledhje shumë pozitive e frytshme. Do të aktivizojmë në mënyrë konkrete vendimet që kemi marrë. Shpresoj që Shqipëria të bëhet pjesë e Bashkimit Europian brenda vitit 2030. Folëm për investimet në sektroin e energjisë, në bujqësisë dhe infrastrukturë.", tha Tajani.

Kryemionistri Rama u shpreh se kemi shumë nevoja e objektiva të përbashkëta me Italinë.

“Italia ka luajtur rol vendimtar, ministri Tajani ka luajtur rol të madh në çlirimin e korridorit të 8-të, gjë që i hap rrugë vijimit të punimeve. Në sistemin rrugor Italia është përfshirë në ndërtimin e hekurudhës Tiranë-Durrës. Kemi shumë nevoja e objektiva të përbashkëta me Italinë.”/ CNA

Lajmet e fundit nga