LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Krahu i djathtë i Lulzim Bashës drejton kompanitë e Baton Haxhiut?!/ Ja fakti

26 Shtator 2023, 17:50, Aktualitet CNA
Krahu i djathtë i Lulzim Bashës drejton kompanitë e Baton
Lulzim Basha dhe Agest Kopellaj

Agest Kopellaj, të cilin e shihni në fotot e mëposhtme, anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së së Bashës, një nga njerëzit më të besuar të tij, ai që i dërgon gotën e ujit kur flet, ai që i dërgon dosjen përpara, ai që shkon përpara çdo takimi, një nga njerëzit më besnik të Erion Isufit, kunatit të Lulzim Bashës dhe Aurelës, bashkëshortes së tij, del që të ketë lidhje me Baton Haxhiun.

Krahu i djathtë i Lulzim Bashës drejton kompanitë e Baton
Lulzim Basha dhe Agest Kopellaj

Sot CNA ka publikuar dokumentat, ku tregon se Baton Haxhiu merrte një shumë prej 4400 eurosh në muaj para dhe gjatë zgjedhjeve parlamentare të vitit 2021, në një media që në atë kohë ishte thuajse totalisht e panjohur, pa folur për faktin që një kompani monopoliste që ofron një shërbim unik, siç ishte inceneratori i Tiranës, sot në sekuestro nga SPAK, i jepte para reklame, për çfarë?

Krahu i djathtë i Lulzim Bashës drejton kompanitë e Baton
Lulzim Basha dhe Agest Kopellaj
Krahu i djathtë i Lulzim Bashës drejton kompanitë e Baton
Lulzim Basha dhe Agest Kopellaj

Këto janë pjesë e hetimeve të SPAK-ut, por nga ana tjetër, Adriana Kalaja, një aktiviste, një nga njerëzit afër Partisë Demokratike të Sali Berishës, ka zbuluar midis dokumentave një detaj.

Personi që ka firmosur kontratën e inceneratorit të Tiranës me Baton Haxhiun, me kompaninë e tij, është Besa Kopellaj, bashkëshortja e personit që ne përmendëm më sipër, Agest Kopellajt.

Krahu i djathtë i Lulzim Bashës drejton kompanitë e Baton
Dokumenti që mban firmën e Besa Kopellajt, bashkëshortes së Agest Kopellajt

Krahu i djathtë i Lulzim Bashës drejton kompanitë e Baton

Krahu i djathtë i Lulzim Bashës drejton kompanitë e Baton

Pra, sipas Adriana Kalasë, njerëzit e Erion Isufit dhe Lulzim Bashës drejtuan kompaninë e Baton Haxhiut dhe u zbuluan te dokumenti që CNA publikoi sot, te kontrata që Baton Haxhiu merrte para nga kompania e inceneratorit të Tiranës.

Krahu i djathtë i Lulzim Bashës drejton kompanitë e Baton

Krahu i djathtë i Lulzim Bashës drejton kompanitë e Baton
Besa Kopellaj dhe Agest Kopellaj

Sipas të dhënave që CNA verifikoi, është fakt që Besa Kopellaj është bashkëshortja e Agest Kopellajt, njeriut dhe krahut të djathtë të Lulzim Bashës, që drejton kompaninë mediatike të Baton Haxhiut.

Krahu i djathtë i Lulzim Bashës drejton kompanitë e Baton
Besa Kopellaj dhe Agest Kopellaj

Dhe në fushatën elektorale të vitit 2021, Baton Haxhiu filloi të fliste mirë për Lulzim Bashën. Mos ishin këto paratë që e bënë njeriun e Edi Ramës të flasë pro Bashës ???

Në fakt, ky nuk është rasti i parë në PD, pasi pak ditë më parë u raportua se bashkëshortja e Gerti Bogdanit, Edlira Çepani, “braktisi” burrin e saj politikisht, duke shkuar tek Adriatik Llapaj, te lëvizja që është kundër Ramës, kundër Berishës, kundër Metës, por ende nuk ka thënë asgjë kundër Lulzim Bashës.

Nga ana tjetër, sot zbulohet se asistenti i Lulzim Bashës ka pasur bashkëshorten tek një nga njerëzit më të besuar të Edi Ramës, te “spin doctor”-i mediatik i tij, te njeriu që flet 24 orë pro  kryeministrit, gënjen pro kryeministrit, merr dhe para nga kompanitë e koncesioneve korruptive të kryeministrit dhe ky është Baton Haxhiu.

Krahu i djathtë i Lulzim Bashës drejton kompanitë e Baton
Baton Haxhiu

Dhe kompanitë e tij, sidomos atë mediatike “Albanian Post” në Shqipëri, e drejton bashkëshortja e krahut të  djathtë të Lulzim Bashës. Janë jo pak të lidhura faktet dhe provat në këtë rast./ CNA

Krahu i djathtë i Lulzim Bashës drejton kompanitë e Baton
Agest Kopellaj

Krahu i djathtë i Lulzim Bashës drejton kompanitë e Baton

Krahu i djathtë i Lulzim Bashës drejton kompanitë e Baton

Lajmet e fundit nga