LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kremlini i kujton Hillary Clinton-it gafën e saj në përgjigje të goditjes së Putinit

27 Shtator 2023, 13:50, Aktualitet CNA

Kremlini i kujton Hillary Clinton-it gafën e saj në përgjigje

Pasi Hillary Clinton u përpoq të kritikonte Presidentin Vladimir Putin lidhur me zgjerimin e NATO-s, Kremlini u kundërpërgjigj të mërkurën duke i kujtuar asaj gafën e saj kur ajo u përpoq të "rifillonte" marrëdhëniet me Rusinë me një pikë të etiketuar gabimisht si "mbingarkesa".

Pas kthimit në Departamentin e Shtetit për zbulimin e portretit të saj zyrtar, Klinton tha për zgjerimin e NATO-s: "Sa keq, Vladimir. E ke sjellë vetë".

I pyetur për komentet e saj, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Klinton ishte e njohur në Rusi për përpjekjet e saj për të kthyer gjithçka përmbys, por mbi të gjitha për gafën e saj të vitit 2009, kur një pikë simbolike e krijuar për të shënuar një "rivendosje" të lidhjeve SHBA-Rusi, ishte në vend të kësaj etiketohet "mbingarkesa" në rusisht.

"Është e qartë se ky ndoshta nuk ishte një gabim i qëllimshëm, por shumë tregues," tha Peskov.

NATO, e krijuar në vitin 1949 për të ofruar siguri kolektive kundër Bashkimit Sovjetik, u zgjerua pas rënies së Bashkimit në 1991 me përfshirjen e vendeve të ish-Bashkimit Sovjetik dhe të Traktatit të Varshavës.

Duke nisur pushtimin e Ukrainës në vitin 2022, Putin renditi qëllimet e tij kryesore si ndalimin e zgjerimit të NATO-s drejt lindjes dhe përfundimin e asaj që ai e quajti "gjenocid" të njerëzve rusishtfolës nga "nacionalistët dhe neo-nazistët" në Ukrainë që nga aneksimi i Krimesë nga Moska në vitin 2014./ CNA

Lajmet e fundit nga