LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Brother and sister drop out of school/ The teacher bullied them 'The black spoon'

2022-11-07 21:12:36, Denoncim CNA

Brother and sister drop out of school/ The teacher bullied them 'The black

Fiks Fare brought to everyone's attention a fairly widespread phenomenon today, bullying. The fact becomes more serious when this bullying is practiced by a teacher at school.

A brother and sister from the Roma community dropped out of school a year ago because the teacher called them "Black Spoon".

Flamur Luga ka kërkuar ndihmën e emisionit Fiks Fare dhe tregon se 2 fëmijët e tij në moshë adoleshence si pasojë e bullizimit nga një mësues matematike në shkollë janë detyruar dhe kanë ndërprerë vitin shkollor. Ai tregon se fëmijët e tij kanë kryer vetëm vitin e parë, tani duhet të ishin në vit të dytë, por e lanë në gjysmë. Flamuri tregon se fëmijët i ankoheshin në shtëpi se bullizoheshin nga mësuesi i matematikës. Ai thotë se kërkon që fëmijët të shkojnë në shkollë, pasi është e ardhmja e tyre dhe se njerëzit nuk kanë pse dallohen si të bardhë, të kuq apo të zinj. “Duhet të jenë të gjithë njëlloj“, shprehet ai.

Brother and sister drop out of school/ The teacher bullied them 'The black

Alsada dhe Besardi janë dy nxënësit e shkollës ‘Bahri Nela’ në Njësinë Administrative Zall Bastar të cilët duhet të ishin sot në vit të dytë, por ata thonë për gazetarët e Fiks-it se mësuesi i matematikës i thërriste me epitetin “Luga e Zezë” , si rrjedhojë e ngjyrës së lëkurës së tyre. Mes lotësh Alsada tregon se nëse do t’i jepej edhe një herë mundësia do të rikthehej në shkollë, por përsëri me frikën e bullizimit.

Babai i dy adoleshentëve i drejtohet shkollës ku fëmijët e tij duhej të ishin sot nxënës. Teksa takon drejtorin në një bisedë të shkurtër ky i fundit i thotë se unë kam ardhur në muaji Shkurt të këtij viti dhe në kohën kur shprehin shqetësimin fëmijët e tu ka qenë një drejtues tjetër që sot nuk është më. Por, megjithatë ai i kërkon babait të fëmijëve t’i rikthejë fëmijët në shkollë, pasi do t’i siguronte atij që askush nuk do i bullizonte më. Dhe se prejardhjen e tyre nuk duhet ta kenë aspak kompleks.

After the support of Fiks Fare, the children of the Luga family agree to go to school. Together with the journalists of the newsroom, they go to the doors of the school, where they also meet the principal. The director undertakes that Alsada and Besardi will be under his constant care. Also, they will register in the first year, it is enough not to make absences./ tch

Lajmet e fundit nga