LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

The court decided to destroy the English passport, the citizen applies again

2022-07-14 21:04:00, Denoncim CNA
The court decided to destroy the English passport, the citizen applies again
Illustrative photo

In March 2021, the investigative show "Stop" on TV Klan dealt with what started as a love story, ended at the doors of justice institutions. Marsida Bunoci, 39 years old, said that in 1999 she immigrated to England with her fiancé.

For document reasons, they were registered as residents from Presheva. In 2019, her marriage ended and Marsida, mother of a 20-year-old son and an 11-year-old daughter, returned to Albania, where she fell in love and started living with Paulo Gjonpjetra, 26. Marsida said that she was welcomed by her partner's family, but his father Leka started sexually harassing her.

Pasi Marsida nuk iu përgjigj kërkesave të tij, Leka kontaktoi me ish-partnerin e saj, duke i thënë se vajza e vogël ishte në rrezik nga i biri. Më pas Leka bëri një kallëzim për Marsidën me pretendimin se ajo ishte trafikante e qënieve njerëzore e do të trafikonte partnerin. Kur ky pretendim u rrëzua, Marsida u akuzua për falsifikim identiteti dhe të pasaportës angleze.

Denoncuesja: Unë kam emigruar në Dhjetor të vitit 1999. Kam qenë minorene, 17 vjeçe, e fejuar nga familje në atë kohë. Kemi ikur drejt shtetit anglez nga Franca me tren. Aty iu dorëzuam autoriteteve. Na u kërkua që të jepnim një deklaratë se kush ishim dhe nga vinim. Këtë deklaratë e mori përsipër që ta jepte vetë ish i fejuari im për të 2 ne. Gjatë kësaj deklarate, ashtu siç bënin shumica e shqiptarëve në atë kohë, ai më ndryshon emrin, mbiemrin si dhe vitin e lindjes.

Pas transmetimit të këtij rasti, u duk se situata u përkeqësua dhe shteti britianik nisi një verifikim në lidhje me pasaportën e Marsela Bunocit.

Denoncuesja: Menjëherë pas transmetimit të emisionit “Stop” pati një përkeqësim të situatës. Me shumë gjasa, prokurori i çështjes dërgoi informacion në autoritetet angelze për falsifikim të gjenialiteteve të mia, gjë që unë dhe e shprejgova në emisionin tuaj se nuk e kisha të fshehur dhe nuk ishte ky shkak pjesë e atij ligji që mua më pajisi me nënshtetësinë britanike. Më kanë dërguar një e-mail nga sekretari i shtetit atje duke më thënë se ishin në dijeni të çështjes dhe ato parashikonin një pezullim të përkohshëm për të verifikuar të gjithë situatën. Ma pezulluan pasaportën angleze deri në një verifikim të plotë të situatës për shkak të informacionit që kishin marrë nga prokuroria këtu.

After the verifications and all the procedures followed by the English state, he returned the passport with the correct name, as it appeared in Albania, Marsela Koci.

The whistleblower: The answer was strong, it was from the secretary of state who had passed on information and a decision to immigration in Britain where he said that this citizen, regardless of how she declared herself at the time of her arrival in our country, cannot be denied her right to be an English citizen. So it all ended there. I was given the option to reapply for another passport with my Albanian identity. /tvklan.al

Lajmet e fundit nga