LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Unbelievable/ Public and scandalous fraud by Fiks Fare, Top Channel and Shqip newspaper

2022-07-09 11:26:00, Denoncim CNA

Unbelievable/ Public and scandalous fraud by Fiks Fare, Top Channel and Shqip

On July 7, 2022, the Fiks Fare show on Top Channel published an investigation, regarding the businessman Arben Reli.

But what happens?

Fiks Fare has been caught in public fraud, and moreover with official documents.

At minute 21:53, of the show Fiks Fare dated July 7, 2022, it is said, among other things, that Fiks Fare has requested information from the Probation Service in Tirana, where according to them it turns out that Arben Reli has been convicted for falsifying documents and perjury.

“Shtetasi Arben Nazmi Reli, i ditëlindjes 20.03.1975, lindur në Skrapar dhe banues në Tiranë, është shpallur fajtor për falsifikim të dokumenteve”, thuhet ndër të tjera në dokumentin e publikuar nga Fiks Fare.

Unbelievable/ Public and scandalous fraud by Fiks Fare, Top Channel and Shqip

Por, ky duket të jetë thjeshtë një mashtrim i radhës. Sikurse shikohet në dokument, personi për të cilin Fiks Fare thotë se është i dënuar, nuk është i njëjti Arben Reli.

Arben Reli ka lindur me datë 02.04.1964 në Tiranë. Ndërsa Arben Reli i Fiksit ka lindur në 1975 në Skrapar.

Unbelievable/ Public and scandalous fraud by Fiks Fare, Top Channel and Shqip

Ndërkohë, i njëjti gjoja investigim i Fiks Fare është publikuar edhe në mediat e tjera të Vjollca Hoxhës, gazeta Shqip online dhe Top Channel.

Unbelievable/ Public and scandalous fraud by Fiks Fare, Top Channel and ShqipUnbelievable/ Public and scandalous fraud by Fiks Fare, Top Channel and Shqip

Gjë që duket të jetë një mashtrim publik për interesa klienteliste dhe shantazh ndaj drejtësisë.

Dhe për më tepër në konflikt të hapur interesi.

Sikurse shikohet dhe në dokumentin më poshtë, në datën 21 korrik 2022, zhvillohet seanca gjyqësore, në lidhje me padinë që biznesmeni Reli ka ngritur ndaj gazetës “Shqip” për “Shpifje”.

Unbelievable/ Public and scandalous fraud by Fiks Fare, Top Channel and Shqip

Kjo është e disata herë që biznesmeni sulmohet hapur me gjoja investigime nga mediat e Vjollca Hoxhës, dhe në konflikt të hapur interesi, pasi në të njëjtën kohë, në gjykatë janë të paktën 5 padi penale, për shpifje dhe fyerje, që janë bërë nga biznesmeni Arben Reli.

Dhe po “rastësisht” në prag të seancën gjyqësore, përdoret Top Channel, Fiks Fare dhe Vjollca Hoxha, të cilët hidhen në “sulm”./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga