LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The 59-year-old dies in the workplace, the company manipulates the evidence

2022-07-08 21:23:00, Denoncim CNA

The 59-year-old dies in the workplace, the company manipulates the evidence

The investigative show "Stop" on TV Klan, today dealt with the case of 59-year-old Fredi Matushi, who lost his life in an accident during work. He was taken by the heavy vehicle inside the construction site of the company "Fiama sh.pk" in Mollaj of Mallakastra on April 19, 2022 in the late hours of the night. The deceased had been working as a driver in this subject for about 1 year with administrator Arben Lutajn.

Familjarët dyshojnë se shkak për këtë ngjarje ishte leva e mjetit, e cila ishte me defekt, duke bërë që mjeti të humbë kontrollin e për pasojë të përmbyset. Ata thonë se kur kanë shkuar kanë parë që leva ishte hequr, e disa ditë më vonë ishte rivendosur dhe ishin rregulluar edhe frenat.


Këto prova ata i kanë depozituar në prokurorinë e Fierit. Sipas tyre ngjarja është manipuluar. Për më tepër viktima punonte në të zezë. Emisioni “Stop” ka udhëtuar drejt shtëpisë së viktimës, në Boçovë të Fierit dhe ka intervistuar gruan e viktimës.

“Ka ikur djali direkt në morg se i thanë që e ke babain në morg. Ai ka punuar ditën dhe natën, punonte edhe të dielave. Ky ishte i gjithanshëm bënte edhe vinçin, mbante presën që hidhte beton. Më tha jam në punë natën dhe do iki në orën 8:00. I thosha, ik nga ajo punë, nuk i duam ato lekë se ti po vuan, janë makina të vjetra. Burri im ishte i preferuar i tyre. Përveç atyre që e morrën në punë kë të akuzoj unë? Ai iku pa të drejtë”, është shprehur Ndalime Metushi.

Gazetari i emisionit “Stop” kontaktoi me Arben Lutaj administratorin e kompanisë “Fiama”. Ai është përgjigjur se i ndjeri kishte vetëm dy muaj që punote në atë kompani gjë sipas një borderoje të kantierit rezulton e pavërtetë, pasi i ndjeri ka punuar në këtë kompani që në Janar 2022.

Gazetari: Ka qenë i siguruar ky punonjës?

Arben Lutaj: Po, ka qenë i regjistruar në sistemin e Drejtorisë së Tatimeve.

Gazetari: Kur e keni bërë?

Arben Lutaj: Si, kur e kemi bërë? Dy muaj ka punuar, domethënë, mars-prill.

Denoncuesja: Një muaj, apo dy ka Fredi, që ka punuar te ju?

Arben Lutaj: Po, patjetër! Nuk e di, se ku ka punuar.

Gazetari: Zotëri, pse ka ardhur atë natë punonjësi juaj? Çfarë ka kërkuar natën aty?

Arben Lutaj: Tani, të lutem, këto janë deponime, që unë i kam bërë pranë organeve të policisë. Po, ju jeni emision investigativ, shkoni dhe drejtohuni pranë organeve hetimore!

Arben Lutaj: Nuk jam në gjendje t’u përgjigjem asnjë pyetje. Mirupafshim!

Pas komunikimit me administratorin e firmës “Fiama”, emisioni “Stop” u nis drejt inspektoratit të punës në Fier, të cilët nuk kanë shkuar në vendin e ngjarjes për të parë se çfarë ka ndodhur.

Gazetari: Pyetjet tona janë të drejtpërdrejta: A janë zbatuar rregullat?

Përgjegjësi i Inspektoratit Fier: Jemi në hetim të çështjes. Ne s’jemi njoftuar.

Gazetari: Dakord, ju nuk jeni njoftuar, por një nga rrugët e njoftimit është nga mediat.

Përgjegjësi i Inspektoratit Fier: Po, media. E morëm vesh. Kemi bërë korrespodencën, të gjitha. I jemi drejtuar policisë, policia na ka kthyer përgjigje, është hapur çështja, është në hetim.

Gazetari: Po mirë, ju keni grupin tuaj, apo jo?

Përgjegjësi i Inspektoratit Fier: Po!

Gazetari: Punë tjetër është ajo e policisë, ajo e prokurorisë. Ju tani! Ju çfarë keni bërë?

Përgjegjësi i Inspektoratit Fier: Po pra, jemi në hetim të çështjes.

Gazetari: Ky subjekt ka qenë i rregullt, apo nuk ka qenë i rregullt?

Përgjegjësi i Inspektoratit Fier: Kjo do dalë pas hetimit.

Përgjegjësi i Inspektoratit Fier: Ky rast është…,është ndjekur procedura, sipas…

Gazetari: Po fol pa frikë, se nuk do vrasim njerëz.

Gazetari: Ju keni shkuar në vendngjarje?

Përgjegjësi i Inspektoratit Fier: Po jo, pra, se nuk…Në momentin e ngjarjes nuk kishte një…,sepse ne nuk mund të operojmë pa pasur një NIPT.

Përgjegjësi i Inspektoratit Fier: Na e solli policia këtë gjë.

Gazetari: Po shkuat pastaj më mbas?

Përgjegjësi i Inspektoratit Fier: Po jo pra, atë po them. Është në hetim.

Gazetari: Nuk keni shkruar, pra!

Përgjegjësi i Inspektoratit Fier: Jooo! Si nuk kemi shkuar?

Gazetari: Ka pasur ndriçim? Kushtet teknike si kanë qenë?

Përgjegjësi i Inspektoratit Fier: Do dalin të gjitha gjatë hetimit.

Gazetari: Në raste të tilla, Inspektorati i Punës, me marrjen  në dijeni, duhet të shkojë menjëherë në vendin, ku ka ndodhur ngjarja, të bëjë këqyrjen.

Përgjegjësi i Inspektoratit Fier: Pa autorizim nuk vete dot.

Gazetari: Pa cilin autorizim? Me policinë, zotëri. Të vjen policia përkatëse e zonës.

The head of the Fier Inspectorate : We have addressed the police...

Journalist : Yes, I went alone today with the cameraman. I go unaccompanied and the Labor Inspectorate doesn't go, sir?!

The Labor Inspectorate in Fier has responded to the show "Stop" by means of a document that from the evaluation of all the documentation presented both by the subject and by the police, they have concluded that the rules of safety and health at work have not been respected./tvklan

 

Lajmet e fundit nga