LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The company where the 59-year-old lost his life asks the family to remain silent

2022-07-08 21:48:00, Denoncim CNA

The company where the 59-year-old lost his life asks the family to remain silent

The program "Stop" on TV Klan investigated the case of the death of 59-year-old Ferdi Metushi. He died after a heavy vehicle hit him inside the construction site of the company "Fiama sh.pk", where the deceased had been working for a year.

After the journalists contacted the family members of the deceased, the Labor Inspectorate in Fier, as well as Arben Lutaj, the administrator of the company where he worked, Fredi Matushi's family members received phone calls from the administrator of the company where the deceased worked. The latter requested that the case not be broadcast, expressing regret for the accident. 

Djali i të ndjerit ka telefonuar gazetarin e emisionit duke i thënë se administratori i firmës ku i ati i tij, Fredi Matushi, humbi jetën, i kishte kërkuar që ky rast të mos bëhej publik. Megjithatë emisioni “Stop” vendosi ta bëjë publik rastin, pasi ngjarja është shumë e rëndë dhe firma “Fiama sh.p.k.”, ka manipuluar provat.

I biri i viktimës: Kanë ardhur te shtëpia këta, edhe me të qarë, që të mos transmetohej ajo, për t’ia falur.

Gazetari: Po çfarë ju thanë? Kush ka ardhur konkretisht?

I biri i viktimës: Ka dërguar një të njohur ky pronari, aman, derman, këndej-andej, kam ngrënë bukën, ma bëj këtë të lutem!

Gazetari: Po pse çfarë frike kishin ata?

I biri i viktimës: Po frika, di unë, sesi janë këto pjesët ligjore, aman! Normale, o burrë!

Nga ana tjetër Inspektorati i Punës Fier nuk ka bërë asgjë lidhur me verifikimin, sesa në përputhshmëri me Kodin e Punës ka qenë dhe është subjekti “Fiama sh.p.k”, nëse ka pasur, ose jo një kontratë pune të lidhur mes palëve, apo nëse janë zbatuar rregullat e punës në kantier.

Pamjet filmike të vendit të ngjarjes tregojnë se leva e automjetit fillimisht ishte e hequr, por çuditërisht ajo është rivendosur dhe është bërë ndërhyrje në frena.

Emisioni “Stop” ka kërkuar hetime mbi çështjen dhe ka marrë një përgjigje nga Prokuroria e Fierit.

"Based on the evidence and testimonies of the heirs, the prosecutor's investigations of this case, Andi Pogaçe, are also based on the criminal offense of violating the rules of protection at work. The prosecution has taken into consideration all the additional materials for this investigation, as the investigation process for this accident resulting in the death at work of 59-year-old Fredi Metushi is expected to be closed. The administrator of the company risks being punished with a fine, risks being punished with a fine or imprisonment for up to 10 years", says the response of the Fier Prosecutor's Office to the show "Stop"./tvklan

Lajmet e fundit nga