LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zyrtarë të lartë amerikanë "zbarkojnë" në Tiranë, takim me Ramën

29 Nëntor 2023, 15:07, Aktualitet CNA
Zyrtarë të lartë amerikanë "zbarkojnë"
Ambasada amerikane

Ambasada amerikane në Tiranë ka njoftuar të mërkurën se kanë mbërritur për një vizitë zyrtare në Shqipëri, Suzy George, shefe e Kabinetit të Departamentit të Shtetit të SHBA-së, e shoqëruar nga Rena Bitter, ndihmëssekretare e Shtetit për Çështjet Konsullore, Mara Tekach, koordinatore mbi Përpjekjet për Zhvendosjen e Afganëve dhe Daniel Forbes, shef i kabinetit të CARE.

Gjatë qëndrimit në Shqipëri, zyrtarët amerikanë do të takohen me kryeministrin Edi Rama, ministrin Igli Hasani dhe zyrtarë qeveritarë. 

"Suzy George, Shefe e Kabinetit të Departamentit të Shtetit të SHBA, mbërriti në Tiranë, e shoqëruar nga Rena Bitter, Ndihmëse Sekretare e Shtetit për Çështjet Konsullore, Mara Tekach, Koordinatore mbi Përpjekjet për Zhvendosjen e Afganëve (CARE) dhe Daniel Forbes, Shef i Kabinetit të CARE, për një vizitë zyrtare në Shqipëri. Gjatë vizitës së tyre, delegacioni do të takohet me Kryeministrin Edi Rama, Ministrin për Evropën dhe Punët e Jashtme Igli Hasani, zyrtarë qeveritarë, specialistë nga sektorë të ndryshëm si dhe do të vizitojnë Afganët e evakuuar në Shëngjin. Vizita e nivelit të lartë konfirmon marrëdhënien e afërt strategjike mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara, si dhe nënvizon përkushtimin ndaj forcimit të marrëdhënieve diplomatike dhe bashkëpunimit midis dy vendeve tona", thuhet në njoftimin e ambaadës amerikane", thuhet në reagimin e ambasadës amerikane./CNA

 

 

Lajmet e fundit nga