LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Time Square” në New York vishet kuq e zi

29 Nëntor 2023, 11:40, Aktualitet CNA

“Time Square” në New York vishet kuq e zi

Pavarësia e Shqipërisë është festuar kudo nëpër botë ku ka shqiptarë. Në shumë vende të botës, shqiptarë kanë pushtuar rrugët me flamuj, këngë dhe valle.

Në kuadër të festave të nëntorit, edhe sheshi më i madh dhe kryepiqendra e New York-ut, Time Square, është veshur kuq e zi.

Flamuri kuqezi dhe urimi për pavarësi u shfaq në ekranet gjigante në sheshin e New York-ut duke ngjallur entuziazëm te shqiptarët, por edhe kureshtje te të huajit.

“Nuk ka ndjenjë më të bukur sesa të shikosh të valëvitet flamuri shqiptar në zemër të Amerikës. Sot ka qenë një shesh i flamurit shqiptar. Është fantastike dhe më vjen mirë të përshëndes komunitetin shqiptar, një komunitet që ia ka dalë mbanë dhe është integruar këtu në Amerikë. Gëzuar të gjithëve Ditën e Flamurit”, tha ambasadori i Shqipërisë në New York, Ervin Bushati./ CNA

“Time Square” në New York vishet kuq e zi

Lajmet e fundit nga